Sychravé jesenné počasie, dážď a zmena teploty so sebou prináša aj neobľúbené chrípkové obdobie. Občas sa chorobe nedá vyhnúť, ale stále môžete podniknúť kroky, ktoré posilnia vašu imunitu a ochránia vás pred nepríjemnou chrípkou. Pozrime sa na overené tipy a rady, ako posilniť imunitu

Imunitný systém 

Imunita je odolnosť nášho organizmu voči pôvodcovi choroby. Ide teda o akýsi štít, ktorý chráni naše telo pred vírusmi a baktériami. Niektorí z nás majú tento štít pevnejší a väčší, iní naopak slabší a menší. To, ako veľmi vie byť odolný náš imunitný systém ovplyvňuje niekoľko faktorov. Jedným z faktorov je genetika a celkové zdravie nášho imunitného systému. Medzi ďalšie faktory patria tie, ktoré dokážeme do istej miery ovplyvniť, teda životný štýl, strava, ktorú konzumujeme, pohyb a spánok. 

sport-fitness-and-healthy-lifestyle-concept-2022-01-06-17-39-48-utc-scaled

Začnite žiť zdravým životným štýlom

Hoci to môže znieť ako otrepané klišé, avšak žiť zdravým životným štýlom je pre našu imunitu viac než podstatné. Fajčenie, konzumácia alkoholu či nedostatočný pohyb majú  okrem iného negatívny vplyv aj na fungovanie nášho imunitného systému. Vyhnite sa týmto nerestiam a začnite sa viac aktívne pohybovať. Ak nie ste práve typ, ktorý miluje športy a posilňovňa je pre neho druhým domovom, vyskúšajte aspoň pravidelné prechádzky, turistiku alebo plávanie. Pohyb naštartuje vaše telo a spolu s ním aj vašu imunitu. 

Dbajte na prísun minerálov a vitamínov

Určite viete, že pre posilnenie imunity je dôležité telu doplniť potrebné vitamíny. Okrem bežného vitamínu C sa tiež postarajte aj o prísun zinku, selénu a vitamínu D. Všetky tieto minerály a vitamíny je možné prijímať vo forme pestrej stravy alebo vo forme výživových doplnkov. Ak chcete aby bol váš imunitný systém pripravený na chrípkové obdobie, konzumujte vitamíny a minerály pravidelne. 

Myslite na kvalitný spánok

Spánok má výrazný vplyv na všetky procesy, ktoré sa v našom tele dejú. Inak tomu nie je ani v prípade nášho imunitného systému. Nedostatok spánku spôsobuje v našom tele zvýšenie kortizolu. Ak je toto zvýšenie dlhodobé, začne negatívne vplývať na náš imunitný systém. Pri spánku nie je dôležité spať 8 hodín. Dôležité je predovšetkým spať kvalitne. Ideálne je spať približne 7,5 hodín denne. Počas tejto doby sa v našom tele odohrajú všetky potrebné procesy a vy sa môžete zobudiť a začať svoj deň plný síl. Pre dobrý spánok nezabudnite ani na dodržiavanie zásad, ktoré vám pomôžu spať lepšie a kvalitnejšie. 

beautiful-woman-sleeping-in-bed-at-home-in-morning-2022-03-31-23-19-10-utc-scaled

 • Vynechajte aspoň 8 hodín pred spaním kofeín
 • Vytvorte si rutinu a choďte spať vždy v rovnaký čas
 • Pred spaním sa vyhnite modrému svetlu
 • Aspoň hodinu pred spaním si doprajte relax
 • Udržujte v spálni ideálnu teplotu (20 stupňov Celzia)

Jedzte potraviny, ktoré posilňujú našu imunitu

Ako posilniť imunitu pomocou potravín? Pamätajte, že ste to, čo jete. Táto fráza v sebe skrýva viac pravdy, než si myslíte. Ďalším faktorom, ktorý priamo vplýva na váš imunitný systém je strava a potraviny, ktoré konzumujete. Vyhnite sa nadmernej konzumácii cukru a zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ktoré posilnia vašu imunitu. Medzi tieto potraviny patrí cesnak, kurkuma, zázvor, superpotravina ashwagandha

Vyhnite sa stresu 

Vyhnúť sa stresu môže byť niekedy poriadne náročné. Najmä, ak máte stresujúce povolanie. Existujú však spôsoby, ako zmierniť stres a zabrániť tomu, aby negatívne vplýval na vašu imunitu. Skvelým bojovníkom proti stresu je cvičenie, ktoré do nášho tela rozprúdi endorfíny alebo dychové cvičenia, ktoré nás vnútorne upokoja. Skúste si jedenkrát počas dňa nájsť čas na aktívny pohyb alebo dychovú meditáciu a znížte vo svojom tele stresový hormón. 

Ako posilniť imunitu pomocou domácich receptov

Posledným tipom od nás je domáci recept na imunitný nápoj. Určite ste už počuli o zázvorových shotoch, ktoré obsahujú v jednej malej fľaštičke všetko, čo vaše telo a imunita potrebuje. Vedeli ste, že takýto zázvorový shot si môžete vyrobiť jednoducho aj doma? 

Recept na Ginger shot

ginger-lemon-shots-2022-08-01-03-02-00-utc-scaled

Potrebujete: 

 • Koreň zázvoru
 • Citróny
 • Kajenské korenie
 • Kokosová voda

Postup: 

 1. Umyte a nakrájajte koreň zázvoru. Zázvor nemusíte šúpať, pretože šťavu pred pitím precedíte. 
 2. Odšťavte čerstvé citróny. Chuť citrónovej šťavy sa dobre kombinuje so zázvorom a zároveň vám dodá poriadnu dávku vitamínu C.
 3. Pridajte trochu kokosovej vody a štipku kajanského korenia
 4. Všetko rozmixujte a dobre preceďte. 
 5. Podávajte v poháriku s objemom 0.04dcl. Nezabudnite, že zázvorový shot môžete piť v malom množstve len raz denne.