Mýty o najobľúbenejšom nápoji na svete
Legenda hovorí, že káva existuje už od 9. storočia. Medzi najväčších pestovateľov a producentov kávy sa považuje Brazília a za najdrahšiu kávu zase Kopi Luwak, ktorá je vyprodukovaná z výkalov cibetky. Toľko k zaujímavým faktom o káve. Poďme si však vyvrátiť 5 najväčších mýtov o káve, ktorým ľudia stále veria.
Čierna káva obsahuje viac kofeínu
Od vzniku kávy vzniklo tiež niekoľko spôsobov prípravy kávy, ktoré jasne hovoria o tom, že čierna káva neobsahuje viac kofeínu. Káva sa do pražiarne dostáva zelená. Pokiaľ je slabo upražená, môže mať svetlú farbu, avšak veľké množstvo kofeínu. Pri pražení však dochádza aj k rozkladu zlúčeniny kofeínu. Čierna káva je v podstate dlhšie pražená, čo znamená, že pri pomletí a uvarení má ešte menej kofeínu. Síce je čierna káva silnejšia, má výraznejšiu a bohatšiu chuť, avšak neobsahuje viac kofeínu.
Káva a tehotenstvo
Medzi ľuďmi je všeobecne známe, že tehotné ženy by mali kávu zo svojho jedálnička úplne vylúčiť. Vedeli ste však, že u tehotných žien, je vstrebávanie kofeínu značne spomalené? Neznamená to však, že ak ste v očakávaní, tak si môžete dopriať 5 šálok kávy denne. Tehotné a dojčiace ženy by nemali prekročiť 200mg kofeínu denne. Ten však nájdete aj v zelenom čaji, v čokoláde či v rôznych iných nápojoch. Navyše, niektorí gynekológovia dokonca kávu tehotných ženám odporúčajú, najmä ak trpia nízkym tlakom či závratmi. Preto sa nemusíte ani ako tehotná či dojčiaca mamička úplne obmedzovať, a z času na čas si môžete dopriať kvalitné espresso.
Pitie kávy spôsobuje dehydratáciu
Počuli ste už niekoho povedať, že káva dehydratuje organizmus? Ide o jeden z najčastejších mýtov, ktorému ľudia vedia. Pravdou je, že jedna šálka kávy obsahuje dostatočné množstvo vody na to, aby k dehydratácii nedochádzalo. Síce môže kofeín v porovnaní s inými látkami telo viac dehydratovať, avšak takzvaný dehydratačný účinok je spôsobený tým, že káva je diuretikum – zvyšuje vylučovanie vody z organizmu. Káva vás teda núti viac močiť, avšak samotná káva nedehydratuje. Stačí jednoducho piť dostatočné množstvo vody.
Na prípravu dobrej kávy je potrebné použiť prevarenú vodu
Mnohí ľudia na prípravu kávy používajú prevarenú vodu v domnienke, že ich káva bude chutiť lepšie. Opak je však pravdou. Používaním vriacej vody sa vám môžu z kávy extrahovať horké oleje, ktoré spôsobujú pripálenie. Spálenú chuť vašej kávy tak môžete pripísať extra horúcej vode. Na prípravu lahodnej a chutnej kávy stačí používať horúcu vodu. Dokonca si môžete kávu nechať cez noc vylúhovať v studenej vode. Káva bude ráno chutná, lahodná a povzbudzujúca. Alebo si doma pripravte chutné french press, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube a postup na jeho prípravu zvládne naozaj každý.
Káva a krvný tlak
Určite ste sa už stretli s názorom, že ak máte problém s vysokým krvným tlakom, pitie kávy by ste mali vynechať. Ako ľudovo hovorievame, všetkého veľa škodí, a preto ani s kávou to samozrejme netreba preháňať. Avšak pravidelné pitie primeraného množstva kávy nás chráni pred vznikom cukrovky, preto na vysoký krvný tlak, nemá kofeín z dlhodobého hľadiska významný vplyv. Pitie kávy sa však odporúča ľuďom, ktorí mávajú nízky tlak, keďže kofeín ho krátkodobo dokáže jemne zdvihnúť.
Káva pomáha pri chudnutí
Ak ste niekedy užívali zelenú kávu na chudnutie, musíme vás sklamať. Je pravdou, že káva má mierne stimulačné účinky, ktoré pomáhajú zvýšiť metabolizmu, avšak nie natoľko, aby ste pitím kávy chudli. Kofeín tiež môže znížiť vašu chuť do jedla, no pri dlhodobom chudnutí nemá káva nijaké preukázateľné výsledky pri chudnutí. Pokiaľ chcete schudnúť, môžete si dať kávu pred tréningom, čím budete viac nabudení a mať viac energie na dosahovanie svojich výsledkov.
Pravda vs. mýtus o káve
Existuje množstvo zaujímavých faktov o káve, ktoré ľudia vôbec nevedia. Naopak veria rôznym mýtom, ktoré nie sú vedecky dokázané. Pokiaľ teda patríte medzi milovníkov kávy a veríte napríklad tomu, že káva vám spôsobuje nespavosť, možno by ste ju mali len piť skôr. Kofeín sa z tela môže vylučovať až 7 hodín, preto káva vypitá v neskorých hodinách môže mať nežiadúce účinky na váš spánok. Všetko je však subjektívne a problém s nespavosťou môže tkvieť v niečom inom. Veriť by ste nemali ani tomu, že káva skladovaná v chladničke vám vydrží dlhšie. Práve naopak, vlhkosť môže káve uškodiť. Kávu by ste mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe a na tmavom, chladnom a suchom mieste. Tak čo, koľkým mýtom ste doteraz verili?