Je možné ju zachytiť včas a zmierniť jej dopad. Na to je však potrebné čím skôr rozpoznať jej príznaky. Reč je o Alzheimerovej chorobe.

1. A ako Alzheimerova choroba

Zdravie má nevyčísliteľnú hodnotu a napriek tomu, že ho denne niekomu prajeme pri meninách, narodeninách či iných jubileách, na celom svete ho stále nie je dostatok. Prajeme si silné srdce, lebo sa obávame infarktu, zdravé bunky, aby sme sa vyhli rakovine a ani nám nenapadne, že nám môže ochorieť i mozog. Alzheimerova choroba je klasifikovaná ako choroba mozgu, pre ktorú je charakteristické oslabenie vnímania, dorozumievania sa a vôle. Každoročne je diagnostikovaná u tisícok ľudí, na Slovensku ňou trpí 50 – 60-tisíc ľudí, a síce má veľa sprievodných príznakov, sú pre ňu typické najmä štyri A-čka.

Dizajn-bez-nazvu-16

2. A ako amnézia

Amnézia je strata pamäte, ktorá sa považuje za najbežnejší prvý príznak Alzheimerovej choroby. Zároveň je aj najľahšie viditeľná. Nie každý musí mať pamäť ako slon, no pokiaľ zbadáte, že váš známy stráca najskôr krátkodobú pamäť a postupne sa zhoršuje aj tá dlhodobá, zbystrite pozornosť.

3. A ako afázia

Tento termín je ľudovo prezývaný strata reči, hoci nejde o jeho presnú definíciu. Pri afázii je narušená vaša komunikácia. Nedokážete nájsť správne slová, poprípade používate nevhodne zvolené výrazy. Táto porucha reči a jazyka zahŕňa aj schopnosť čítať a písať. Pri prvých štádiách Alzheimera neviete nájsť slovo, ktoré potrebujete, v neskorších štádiách sa stáva vaša reč nezrozumiteľnou.

4. A ako apraxia

Pri apraxii ide o neschopnosť vykonávať rukami účelný pohyb. Ako Alzheimerova choroba postupuje, môže byť schopnosť vykonávať určité činnosti každodenného života, ako je kúpanie a obliekanie, narušená. Dokonca činnosti ako chôdza a jedenie sú v neskorých štádiách veľmi obtiažne.

5. A ako agnózia

Pri agnózii je narušená schopnosť vnímať či chápať informácie z vašich zmyslov – nedokážete rozpoznať pachy, rozoznať blízkych či pochopiť pocit, že máte plný močový mechúr. Agnózia môže byť aj sluchová. Prejavuje sa tým, že pacient má neporušený sluch, ale nevie interpretovať to, čo práve počul.

Dizajn-bez-nazvu-17

Pokiaľ sa vám zdá, že ste zbadali vyššie spomenuté príznaky u niekoho, na kom vám záleží, presvedčte ho, aby s vami navštívil lekára a požiadajte ho o úplné vyšetrenie. Existujú stavy, ktoré sa vyznačujú podobnými príznakmi ako Alzheimerova choroba, no sú reverzibilné. Včasná diagnostika je preto potrebná a nesmierne prospešná.

Čo ak mám Alzheimerovu chorobu?

V žiadnom prípade sa nevzdávajte. Síce v súčasnosti neexistuje žiadny liek, ktorý by dokázal človeka úplne vyliečiť, medikamentózna liečba dokáže zmierniť a spomaliť príznaky, ktoré výrazne zlepšia vašu kvalitu života. Napríklad Cerebrinol, ktorý okrem cievnej mozgovej príhody priaznivo pôsobí aj pri Alzheimerovej chorobe, to znamená, že znižuje jej príznaky a odďaľuje zhoršenie stavu. Ak teda nedokážeme odvrátiť zlé dni, nech aspoň prídu čo najneskôr…

Mozog je sval

Mozog je sval, ktorý je potrebné cvičiť a pri Alzheimerovej chorobe platí toto tvrdenie dvojnásobne. Stále trénujte svoj mozog a pamäť, čítajte knihy, časopisy, zapájajte sa do vedomostných súťaží, lúštite krížovky, hlavolamy, šach či rôzne hry, v ktorých si musíte potrápiť pamäť. Dôležitú rolu zohráva aj práca so spomienkami, rozprávajte sa o veciach a udalostiach z vašej minulosti. Je vhodné použiť aj rekvizity, ako sú fotografie, obľúbené veci alebo hudbu.

Dizajn-bez-nazvu-15

Životný príbeh

Výborná je aj práca so životným príbehom v podobe fyzickej knihy alebo digitálnej verzie. Ide o zbierku fotografií, poznámok a spomienkových predmetov od detstva až po súčasnosť. Takto si pacient neustále cvičí pamäť, pripomína si svoj životný príbeh a zlepšuje sa aj jeho nálada. Nezabúdajte dotyčného neustále chváliť. Každý jeden úspech a spomienka navyše sa počíta.

Existuje prevencia?

Keďže presná príčina Alzheimerovej choroby stále nie je známa, neexistuje žiadny zaručený spôsob, ako tomuto stavu zabrániť. Zdravý životný štýl však môže pomôcť znížiť riziko vzniku. Sú rizikové faktory, ktoré zmeniť nemôžete (vek, genetika), avšak existujú veci, na ktoré vplyv máte, napríklad vysoký krvný tlak a nedostatok pohybu. Hoci sa výskum stále vyvíja, existujú presvedčivé dôkazy o tom, že ľudia môžu znížiť svoju šancu na ochorenie tým, že urobia kľúčové zmeny životného štýlu, vrátane pravidelnej aktivity a udržiavania dobrého zdravia srdca. Pitevné štúdie ukazujú, že až 80 % jedincov s Alzheimerovou chorobou má aj kardiovaskulárne ochorenie.

Asi márne by sme hľadali človeka, ktorý by bol schopný poskytnúť nám definitívne odpovede. Čo je náhoda, za čo môže lotéria, osud, genetika a za čo my sami? Ťažko povedať. Isté však je, že máme vo svojich rukách svoj životný štýl, schopnosť narábať so stresom a to, ako sa budeme starať o svoje zdravie.