Keď sa povie obývačka, väčšinou si predstavíme miesto, kde môžeme oddychovať napríklad po dlhom dni v práci. Vytvorte zo svojej obývačky zdravý a čistý priestor, a doprajte telu oddych, ktorý si zaslúži. Čo to však znamená a prečo je zdravá obývačka dôležitá, sa dočítate v článku.

Čo je to zdravá obývačka?

Je veľká pravdepodobnosť, že práve v obývačke trávite veľa času. Či už oddychom alebo aj prácou z domu. To, čo nás obklopuje vonku často pod kontrolou mať nemôžeme. Naopak, naše domáce prostredie máme plne pod našou kontrolou a je len na nás, ako bude náš priestor na oddych vyzerať. Aj výrazný hluk či nesprávne zvolený parfum do domácnosti v nás môže vyvolávať nepríjemné pocity. Mať zdravý a čistý priestor – obývačku si teda vyžaduje prehodnotiť každý jeden aspekt.

Ako teda na zdravú obývačku?

Dobrá správa je, že nemusíte hneď meniť celé zariadenie. K zdravej obývačke sa viete dopracovať postupnými krokmi. Ponúkame vám niekoľko oblastí, na ktoré sa môžete zamerať pri ozdravovaní vašej obývačky.

shutterstock_1165899967

Fyzická stránka vašej obývačky

Základom je priestor upratať. A to dôkladne. Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete, vybavte svoju obývačku úložnými systémami ako sú boxy, košíky či krabice a majte všetko zorganizované. Veci pohodené na kresle alebo hračky na zemi sú nielen nebezpečné, ale sú neustálou pripomienkou neporiadku. Máte obľúbené miesto na kávu? Cítiť sa v obývačke príjemne môžete už pri prvej rannej káve.

Upokojte vaše zmysly

Naše zmysly využívame naplno aj pri oddychu. Vďaka nim môže byť oddych ešte intenzívnejší. Pohodlné rozkladacie pohovky s jemným poťahom doslova lákajú na oddych a v spojení s príjemnou relaxačnou melódiou potešíte hneď niekoľko zmyslov naraz. Nepodceňujte ani silu arómaterapie a zadovážte si vonné sviečky či difuzér na vašu obľúbenú vôňu.

Aj psychická pohoda je dôležitá

Okrem manuálneho vyčistenia obývačky je potrebné pravidelne si vyčistiť aj myseľ. Denne k nám prichádza obrovské množstvo informácií, ktoré musíme spracovať. Koniec dňa je preto ideálnym časom na relaxáciu. Pre každého však môže byť proces zrelaxovania iný. Niekto si oddýchne pri športe, iný pri starom filme. Ak patríte k nadšencom retra a nielen na filmovom plátne, štýlovým doplnkom do obývačky môže byť napríklad stolík pod televízorom. Retro TV stolíky zažívajú svoj návrat a sú peknou pripomienkou minulých čias.

Krok za krokom k zdravému životnému štýlu

Vaša obývačka môže byť len začiatkom na ceste k zdravému životnému štýlu. Aj jednoduché zmeny aplikované každý deň, vedia mať veľký efekt na naše zdravie. Mnohé štúdie dokazujú, že práve vyvážená strava, pravidelný pohyb a kvalitný oddych sú tie zdravé návyky, ktoré treba na ceste k zdravému životnému štýlu dodržiavať.

Zdroj obrázku: Pinkystock / Shutterstock.com