Joga už dávno nie je iba cvičenie, pre mnohých je to životný štýl. Je to spôsob, ako nájsť samého seba a harmóniu vo svojom živote. Joga je spojenie so svetom, so samým sebou a s bohom.

2-4

Odkiaľ pochádza?

Prvé zmienky o joge pochádzajú približne z 9.storočia p.n.l. z územia dnešnej Indie. Do Európy ju neskôr priniesli Angličania a Francúzi. Odvtedy sa stála joga stále viac a viac populárnou.

Prečo je joga tak účinná?

  • Zlepšuje činnosť mozgu
  • Zvyšuje fyzickú silu
  • Zmierňuje bolesti chrbtice
  • Zabezpečuje emocionálnu očistu
  • Zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie

3-4

Druhy jogy

Pomysleli by ste si, že joga ma až niekoľko desiatok druhov? My vám predstavíme tie najznámejšie.

Power joga

Je dynamická, kreatívna a aktívna. Aj tento druh jogy kladie dôraz na meditáciu a dýchanie, zároveň však patrí k tým zložitejším jogam na kondíciu a flexibilitu. Power joga podporuje tiež redukciu váhy a rysuje svalstvo. Počas cvičenia sa tak posilňuje celé telo.

Hormonálna joga

Za hormonálnou jogou stojí brazílska doktorka Dinah Rodrigues, ktorá pomáha ženám, ktoré trpia bolestivými a nepravidelnými menštruáciami, menopauzov, či predmenštruačným syndrómom.

Lietajúca joga

Na lietajúcu jogu budete potrebovať špeciálne vyvinutú šatku s názvom hamaka. Počas hodiny bude šatka pripevnená k stropu a vy sa budete cítiť, akoby ste skutočne lietali. Cviky sú šetrné ku kĺbom a posilňujú najmä krčnú chrbticu a chrbát.

Hatha joga

Ide o jogu mierného tempa, kde prevládajú dýchacie cvičenia, meditácia a naťahovanie. Je vhodná pre začiatočníkov. Naučíte sa základom, ktoré potom môžete zúžitkovať pri zložitejších druhoch jogy.

Jogalates

Spojenie jogy a pilatesu, tento druh jogy je zameraný na posilnenie stredu tela, brucha a chrbtice.

4-3

Dá sa pomocou jogy schudnúť?

Mnoho žien zaujíma, či sa jogou dá skutočne schudnúť. Cvičiitelia sú názoru, že chudnutie by nemalo byť hlavným motívom cvičenia, efekt však na vaše telo rozhodne má. Cvičenie jogy zlepšuje metabolizmus, čo má pozitívny vplyv na spaľovanie.

Čo potrebujem na cvičenie jogy?

V podstate nič, stačí vám vlastné telo a kvalitná jogamatka. Začiatočníci často krát začínajú cvičiť jogu s karimatkou, ale akonáhle vyskúšajú kvalitnú jogamatku, už jej ostanú verní. Jogamatky sú totižto špeciálne vyvinuté, nešmýkajú sa, dobre sajú pot a majú pamäťovú penu.