Stala sa vám nepríjemnosť v podobe pádu, máte chronické rany alebo ste po operačných zákrokoch? Predíďte vzniku hnisavých miest kvalitným čistením rán a urýchlite hojenie rán na rôznych častiach tela.
Pád a operačné zákroky
Existuje množstvo spôsobov, ako vôbec k rane môžete prísť. Či v detskom veku alebo v dospelom, k nepríjemným úrazom môžete prísť kedykoľvek a hlavne kdekoľvek. Už od detstva nás rodičia učia vyčistiť si ranu. Je to z toho dôvodu, aby sa v rane nezachytávala špina a nevytvoril sa zápal, ktorý by hojenie rán mohol predlžiť aj o niekoľko týždňov. Rovnako rany vznikajú aj po operačných zákrokoch, o ktoré je potrebné sa starať až kým nenastane fáza úplného zahojenia.
Chronické rany
Chronické rany môžeme zaradiť do samostatnej kategórie typov rán. Ide v podstate o rany, ktoré majú ťažší priebeh hojenia, potrebujú viac času a môžu sa vyskytovať opakovane. Medzi chronické rany môžeme zaradiť napríklad diabetické vredy, ktoré sa môžu vyskytovať na nohách, bercové vredy, nehojace sa pooperačné rany, popáleniny alebo preležaniny, typické aj ako dekubity. Hojenie týchto rán ovplyvňuje nielen typ rany, ako vznikajú a čo ich zapríčiňuje, ale aj prostredie a okolie rany. Správnou starostlivosťou nielen o ranu, ale aj prostredie a jeho zložky, ako je pH, biofilm, zápalové mediátory a okysličenie, vieme hojenie rán značne urýchliť. Dôležité je však zmieniť aj to, o aký typ chronickej rany ide a aké faktory ju ovplyvňujú – či tam vzniká silný nárast pH, či je to chronický a pretrvávajúci zápal alebo sa v rane nachádza aj biologická kontaminácia, ako infekcia či biofilm. Celý tento proces spolu súvisí, a to od vzniku, čistenia až po hojenie rán.
Čistenie a dezinfekcia
Čistenie a dezinfekcia rany veľmi úzko súvisí s celým priebehom hojenia. Ak podceníte čistenie, môže sa hojenie predĺžiť a skomplikovať. Pri čistení rany začnite najskôr s umytím rúk, aby ste nezaniesli do rany baktérie. Následne ranu umyte pod vodou až kým ju nevyčistíte úplne a okolie rany umyte s mydlom. Na čistenie rany nepoužívajte dezinfekciu s obsahom alkoholu, najmä u detí, pretože to by mohlo hojenie skomplikovať a rana bude štípať.
Hojenie rán
A nakoniec samotné hojenie. Hojenie rán predstavuje fyziologický proces, pri ktorom dochádza k obnove kože a zmene vlastností kože. Síce ide o spontánny proces, je možné ho urýchliť, prípadne ho zefektívniť natoľko, aby sa predišlo vzniku jaziev či zápalom. Existuje množstvo mastí, gélov či roztokov, ktoré v tomto procese môžu pomôcť. Zväčša tieto prípravky a roztoky, napríklad aj Nexodyn, majú špeciálne účinky a vlastností, a to vysoký stupeň čistoty, čo spôsobuje vysoko koncentrovaná kyselina chlórna, ktorá efektívne preniká cez bakteriálnu membránu, má antimikrobiálny účinok a pomáha znížiť lokálnu bakteriálnu záťaž. Ďalšou vlastnosťou je nízke pH – teda kyslé prostredie, ktoré podporuje okysličovanie tkaniva na základe Bórového efektu, znižuje prienik amoniaku do zdravých buniek a redukuje počet mikroorganizmov. Poslednou skvelou vlastnosťou je vysoký oxidačno-redukčný potenciál, a teda narúša matricové metaloproteinázy, ktoré zväčša majú negatívny vplyv na hojenie rán a udržiavajú rany chronické.
V závislosti od toho, akú ranu máte, vyberajte si aj vhodné prípravky a lieky na ich ošetrenie. V prípade, že je rana otvorená a krváca, určite vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc. Ak je rana suchá a malá, potom stačí ranu len vyčistiť pod čistou vodou a rana sa zahojí sama. Roztoky, krémy alebo gély používajte hlavne na chronické rany a najlepšie po konzultácii s lekárom. Lekára tiež vyhľadajte v prípade, že rana začne opúchať, červenieť či nepríjemne zapáchať.