Komáre sú pohromou leta. Aj napriek tomu, že ide o tak malý hmyz, je veľmi dotieravý a mnohokrát aj nebezpečný, keďže môže prenášať rôzne choroby. Ako sa teda chrániť pred uštipnutím komárov? Vyskúšajte tieto tipy.

Používajte repelent proti komárom

Jedným zo spôsobov, ako sa môžete pred komármi chrániť, je používať repelent proti komárom. Používať by ste ho mali najmä vtedy, ak idete do prírody, avšak aj v ranných a večerných hodinách. Najmä počas týchto hodín sa komáre vyskytujú viac. Ak idete so svojimi priateľmi večer do mesta, je dobré sa nastriekať repelentom. Odporúčame sa repelentom na komáre striekať počas dňa pravidelne, pretože repelent z tela vyprcháva a stráca účinky. Predovšetkým sa sústreďte na nanášanie repelentu na členky, chodidlá, krk, uši, ruky a nohy. Ide zväčša o miesta, ktoré nie sú zakryté oblečením.

man-applying-insect-repellent-against-mosquito-tick-his-arms-during-hike-nature-skin-protection-against-insect-bite

Noste dlhé a svetlé oblečenie a komáre vám dajú pokoj

Nosiť dlhé oblečenie odporúčame najmä vtedy, ak idete do prírody. Je to z toho dôvodu, že komárov láka holá a nechránená pokožka. Určite si oblečte dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom. Nezabudnite ani na klobúk. Okrem toho si môžete repelent nastriekať priamo aj na oblečenie. Zdá sa, že aj sýte farby sú veľkým lákadlom komárov. Preto noste skôr svetlé oblečenie voľnejších strihov a z hrubších látok.

Počas súmraku a úsvitu sa zdržiavajte vo vnútri

Najmä počas súmraku a úsvitu, kedy sa komáre vyskytujú viac, by ste sa mali zdržiavať vo vnútri. Aj svoju domácnosť môžete chrániť pred komármi, a to napríklad sieťkami proti komárom či rôznymi sviečkami s esenciálnymi olejmi. Pokiaľ to však nie je možné, vyskúšajte ďalšie opatrenia.

woman-hand-hold-retractable-pleated-insect-screen-holder-open-close-window-mosquito-nets

Staňte sa pre komárov menej atraktívnymi

Niektorí ľudia lákajú komárov o čo viac, než tí ostatní. Najmä ľudia s krvnou skupinou 0 sú viac napádaní komármi. Rovnako aj ľudia, ktorí vydychujú viac oxidu uhličitého, teda napríklad športovci, ľudia, ktorí pijú alkohol alebo tehotné ženy a tí, ktorí majú vyššiu telesnú teplotu. Predovšetkým ide o ľudí, ktorí práve docvičili. Ak sa vám zdá, že komáre na vás útočia najmä večer po behu, je to tak. Ste pre nich veľmi atraktívni.

Vyhnite sa miestam s prístupom k vode

Práve voda je miestom, kde sa komáre rozmnožujú a kladú svoje vajíčka. Preto by ste sa mali týmto miestam vyhnúť. Aj miestam, kde sa voda zdržiava v nádobách. Ak sa nachádzajú vo vašej prítomnosti, mali by ste ich uzatvoriť. Komáre sa tiež vyskytujú najmä vo výške 15 – 20 metrov, a preto obťažujú skôr ľudí, ktorí bývajú na nižších podlažiach.

man-itching-scratching-arm-from-insect-bite-itchy-dry-skin-eczema-dermatitis

Nainštalujte ventilátory do miestnosti

Komáre môžu byť veľmi otravné aj počas vášho spánku. Preto môžete vyskúšať ďalší spôsob, a to použiť ventilátory v miestnosti. Tie vytvárajú prúd vzduchu, ktorému sa komáre radšej vyhnú. Ak teda bude ventilátor prúdiť vzduch na vás, komáre sa vás ani nedotknú. Taktiež môžete vyskúšať vonné sviečky, esenciálne oleje, lapače hmyzu alebo odpudzovače proti komárom.

Užívajte vitamín B1 a komáre budete odpudzovať

Niektoré repelenty môžu smrdieť, a preto ak ich nechcete používať, môžete počas leta konzumovať aj vitamíny. Predovšetkým by ste mali užívať vitamín B1 – tiamín, ktorý zmení pach vášho potu. Práve tento pach bude pre komáre neznesiteľný, a preto vás komáre počas leta nebudú štípať.

top-view-fresh-fruits-composition-bananas-dogwoods-grapes-light-white-surface-fruit-berry-freshness-vitamine

Vyskúšajte viacero spôsobov naraz a zbavte sa komárov počas leta raz a navždy.