Psoriáza patrí medzi chronické kožné ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné. Existujú však rôzne spôsoby liečby, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky tohto ochorenia. Okrem toho samotné príznaky sa u každého môžu líšiť, a preto je spočiatku ťažšie spozorovať, že ide o psoriázu. Kde sa psoriáza najčastejšie prejavuje a ako zmierniť jej príznaky?
Psoriáza: kožné ochorenie
Psoriáza, tiež známa ako lupienka, predstavuje jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických kožných ochorení, ktoré je autoimunitné. Názov psoriáza je odvodený od gréckeho slova psora, ktoré znamená šupina ale svrbenie. Preto je najčastejším sprievodným príznakom tohto ochorenia práve svrbivá pokožka, ktorá je pokrytá odlupujúcimi šupinkami. Keďže psoriáza má viacero stupňov priebehu ochorenia, môže sa prejavovať viacerými príznakmi.
Najčastejšie prejavy psoriázy
Okrem svrbivej a šupinatej pokožky sa najčastejšie môžete stretnúť s ružovočervenými škvrnami na pokožke, ktoré sú suché, striebristolesklé a ľahko sa odlupujúce. Tiež ide o prejavy ako pocit svrbenia, pálenia, bolestivé a opuchnuté kĺby či hrubé jamkovité nechty. Keďže psoriáza má dve fázy, a to fázu pokoja a fázu vzplanutia, môžu sa príznaky líšiť aj v závislosti od toho, v akej fáze sa momentálne vyskytuje.
Miesta najčastejšie postihnuté psoriázou
Ochorenie psoriázy sa môže prejaviť v každom veku. Rovnako toto ochorenie postihuje ako ženy, tak aj mužov. Medzi najčastejšie postihnuté miesta patria predovšetkým ruky, nohy, krk, pokožka hlavy, tvár, kĺby, teda zväčša lakte a kolená. Takisto sa psoriáza môže prejaviť aj na nechtoch, ústach a v oblasti genitálií.
„Psoriáza postihuje približne 2 – 4 % európskej populácie. Vyskytuje sa v rovnakom percente u žien ako u mužov.“
Príčiny vzniku psoriázy
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu podnietiť vznik lupienky, patrí genetika. Okrem toho psoriázu môže vyvolať aj prepracovanosť spojená so stresom, poranenia pokožky, úpal, tetovanie, ale aj rôzne infekcie v tele, užívanie liekov či tesné oblečenie, ktoré sa o pokožku trie.
Tým, že ide o autoimunitné ochorenie, môže psoriázu spôsobiť aj počasie, zlá životospráva, obezita, dna, hormonálne zmeny, ale aj niekoľko ďalších ochorení, ako je ochorenie srdca, cukrovka, ochorenie čriev či vysoký krvný tlak.
Stupne psoriázy
Ako sme sa už zmienili, existuje viacero foriem alebo typov psoriázy. Medzi najčastejšie sa vyskytujúcu psoriázu môžeme zaradiť ložiskovú psoriázu (psoriasis vulgaris), ktorá sa vyskytuje najmä na kolenách a lakťoch. Charakteristickým prejavom tohto typu psoriázy sú červené olupujúce sa šupinaté lôžka. V prípade, že sa lupienka prejavuje na celom tele, môžeme hovoriť o erytrodermickej forme psoriázy, ktorá môže byť aj životu ohrozujúca, pretože sa objavuje náhle a bez varovania.
Ak ide o mokvavú psoriázu objavujúcu sa najmä v záhyboch kĺbov, v oblasti genitálií, v pupku, v podpazuší či za ušami, potom ide o inverznú formu psoriázy (psoriasis inverze). U detí či v rannej dospelosti sa stretávame s kvapkovitou lupienkou, pre ktorú sú typické drobné kvapkovité lézie. Avšak ak sa na pokožke objavia hnisavé pluzgieriky a psoriáza je sprevádzaná aj horúčkou, potom ide o pustulóznu lupienku. Najzávažnejšou formou, ktorá sa prejavuje na celom tele, je generalizovaná erytrodermatická lupienka, ktorá nepríjemne bolí a svrbí. Zväčša v tomto štádiu je pacient hospitalizovaný.
Diagnostika psoriázy
Pri psoriáze je dôležitá najmä presná a včasná diagnóza. Pacient v tomto prípade prejde viacerými vyšetreniami, ktoré odhalia, či skutočne ide o psoriázu alebo atopickú dermatitídu. Preto sa okrem kožného lekára môžete stretnúť aj s inými špecialistami, ako je napríklad alergiológ či reumatológ.
Formy liečby psoriázy
Je potrebné si uvedomiť, že psoriáza je chronické ochorenie, ktoré sa v súčasnosti nedá vyliečiť. Je však možné zmierniť jednotlivé prejavy tohto ochorenia, a to lokálnou liečbou. Tá zahŕňa aplikáciu mastí a krémov na hydratovanie pokožky. Medzi ďalšiu formu liečby psoriázy môžeme zaradiť aj fototerapiu proti šupinatej koži, užívanie liekov, homeopatík, či injekcií, ktoré napríklad obsahujú vitamín D. V niektorých prípadoch môže pomôcť aj pobyt v kúpeľoch či niekde pri mori.
Prevencia psoriázy
Napriek tomu, že psoriáza nie je infekčná, zhoršuje kvalitu života. Ľudia so psoriázou majú často depresívnu náladu a problém či už v pracovnom, súkromnom alebo spoločenskom živote. Okrem toho, medzi časté komplikácie, ktoré so psoriázou súvisia, patrí aj psoriatická artritída postihujúca kĺby. Preto je potrebné vzniku psoriázy predchádzať, a to úpravou životného štýlu, znížením váhy, väčšou konzumáciou ovocia a zeleniny či potravín bohatých na vitamín C, E, selén a zinok. Pri psoriáze tiež pomôže vyradenie spracovaných jedál, mliečnych výrobkov, rafinovaných cukrov a červeného mäsa. Obmedziť treba aj pitie alkoholu.
Pri psoriáze treba myslieť aj na emocionálne a psychické zdravie, preto skúste zmierniť príznaky meditáciou, jogou, športom, správnym dýchaním alebo vhodnou psychoterapiou. Na zmiernenie príznakov tiež pomôže vlažná ranná sprcha a hydratačné kozmetické produkty. Naopak je potrebné sa vyhnúť škrabaním pokožky. Podľa MUDr. Márii Šimalajkovej, PhD.:
„Psoriáza je ochorenie, ktoré veľmi výrazne a vo všetkých smeroch negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Uľahčenie života pacientom, okrem správnej a účinnej liečby, by umožnila lepšia informovanosť zdravých aj chorých ľudí o podstate ochorenia, jeho šírení a liečení.“
Napriek dostupným liečebným metódam nie je stále možné psoriázu úplne vyliečiť. Preto pri psoriáze dbajte predovšetkým na správnu prevenciu, vďaka ktorej je možné príznaky zmierniť.
Zdroj: TU