Otvorené, bolestivé a s pomalým hojením. Presne také sú vredy na dolných končatinách, ktoré často vznikajú v dôsledku žilovej nedostatočnosti. Najčastejším typom vredov na dolných končatinách sú vredy predkolenia, ktoré postihujú prevažne ženy. Ak im chcete predchádzať alebo urýchliť ich hojenie, prinášame vám pár tipov, ako na to.
Príčiny vzniku vredov na dolných končatinách
Vred podkolenia alebo Ulcus Cruris je defekt kože alebo podkožia, ktorý vzniká v dôsledku žilovej nedostatočnosti či pri poruchách prúdenia krvi v žilách. Najčastejšou príčinou týchto vredov je chybná funkcia chlopní, ktorých hlavnou funkciou je zabrániť spätnému toku krvi do končatín. V prípade, že je tento kolobeh krvi narušený, môže sa odzrkadliť v podobe vredov, a to najčastejšie vredov predkolenia, ktoré tvoria až 90 % spomedzi všetkých vredov na dolných končatinách. Okrem toho sa v blízkosti týchto poškodených štruktúr často vytvára zápal, ktorý spôsobuje nepríjemnú bolesť.
Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku vredov na predkolení
Síce ide o ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek, avšak medzi najrizikovejšie skupiny patria skôr obézni ľudia a tí, ktorí majú nesprávnu životosprávu. Ohrození sú aj tí, ktorí majú problémy s chôdzou, teda ich svalstvo na končatinách a lýtkach je oslabené. Vredy na predkolení sa často spájajú aj so vznikom kŕčových žíl, s opuchom dolných končatín, s trombózou, ochorením tepien, cukrovkou či rôznymi zraneniami alebo zásahmi do dolných končatín, ako sú napríklad operácie. Faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku vredov na predkolení je skutočne mnoho, a preto je dôležité im predchádzať.
Príznaky vredov na predkolení
Prvotné príznaky veľmi úzko súvisia so vznikom kŕčových žíl, ktoré sú sprevádzané opuchmi, svrbením, pocitom ťažkých a unavených nôh, pocitom napätia a zvýšenou potivosťou nôh. Ide však o prvotné štádium, ktoré následne po prepuknutí a vzniku vredov môže spôsobiť sfarbenie pokožky, ktorá sa prejaví začervenaním a stmavnutím, tvrdnutím či nepríjemným zápachom, ktorý je spôsobený zeleným výtokom z vredov. V tom prípade však ide už o veľmi vysoké štádium chronického ochorenia žíl dolných končatín, ktoré je často sprevádzané horúčkou a nepríjemnou bolesťou.
Liečba a hojenie vredov
V závislosti od štádia ochorenia a vredov na predkolení sa mení aj jeho liečba či samotné hojenie vredov. V prípade, že ide o prvotné štádium, môže byť využitá kompresná liečba, ktorá sa vykonáva pomocou kompresných obväzov alebo pančúch, ktoré podporujú prietok krvi v končatinách. Takúto liečbu a čistenie však musí vykonávať len zdravotnícky personál, ktorý je na to vyškolený. Keďže ide o veľmi bolestivé ochorenie, pri ktorom je aj liečba veľmi náročná, môže pacient po konzultácii s lekárom užívať lieky na zmiernenie bolesti, či masti, ktoré hydratujú vredy a ich okolie. Na podporu hojenia rán je možné tiež používať antimikrobiálne roztoky, ktoré majú špecifické vlastnosti a sú skvelým riešením komplexného prirodzeného hojenia a úplného zahojenia rany. Dôležitou súčasťou liečby vredov, ktorá však môže trvať 3 – 4 mesiace, je tiež dôkladné čistenie a pravidelné cvičenie v podobe prechádzky, ktoré zmierňuje opuchy a podporuje prietok krvi v končatinách.
Zabrániť vzniku vredov môžete tiež dôkladnou prevenciou, používaním kompresných pančúch, vyváženou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, správnou životosprávou a celkovým predchádzaním srdcovo – cievnych ochorení.