Vedeli ste, že až v 90-tich percentách je možné predísť ochoreniu rakoviny prostaty? Dôležitá je však včasná diagnostika a návšteva urológa. Pravidelné preventívne prehliadky dokážu toto ochorenie včas odhaliť a tým ochoreniu predísť. Šírte povedomie o ochorení rakoviny prostaty a zapojte sa aj vy do kampane Movember. Ako na to?

Movember – šírte povedomie o ochorení rakoviny prostaty

Rakovina prostaty patrí medzi druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov na celom svete. Včasnou diagnózou je však tomuto ochoreniu možné predísť. V počiatočných začiatkoch však nie je ochorenie možné spozorovať, keďže sa u pacienta nemusia prejavovať žiadne príznaky. Preto je prevencia a pravidelná návšteva u urológa dôležitá. Z toho dôvodu počas mesiaca november sa poukazuje na dôležitosť prevencie pred vznikom rakoviny prostaty a semenníkov. Kombináciou dvoch slov noVEMBERMOustache, ktoré znamená v anglickom slove fúzy, vznikol názov celosvetovo známej kampane MOVEMBER, do ktorej sa zapájajú muži na celom svete. Ide taktiež o charitatívnu akciu, ktorej podstatou nie je len vyzbierať finančné prostriedky, zvýšiť povedomie o zdraví mužov, ale tiež vzdať úctu mužom s týmto ochorením.

man-is-sitting-urologist-doctor-writes-prescription-medical-report

Prevencia pred vznikom rakoviny prostaty

Dôležitou súčasťou Movembra je šíriť osvetu o dôležitosti prevencie a včasnej diagnostike ochorenia. Návšteva urológa je preto veľmi dôležitá. Najčastejším príznakom, ktorý však prichádza neskôr, je časté a naliehavé nutkanie na močenie. Preventívne prehliadky u urológa sú dôležité u mužov od 40. roku života – v prípade, že sa v rodine muža vyskytlo toto ochorenia, prípadne od 50. roku života, ak sa v rodine nevyskytujú žiadne genetické riziká. Až v 90-tich percentách je práve včasnou diagnostikou možné predísť ochoreniu rakoviny prostaty a rakoviny semenníkov. Alarmujúce je však číslo, že na Slovensku chodí len 20 % mužov vo veku 50 rokov na preventívne prehliadky k urológovi.

Do kampane Movember sa môžete zapojiť aj vy, a to oholením si brady, ponechaním si fúzov a návštevou urológa. Ak máte v rodine mužov v tomto veku, presvedčte a odporučte im práve návštevu u urológa. Aj napriek tomu, že muži sú pyšnejší a majú väčšiu hrdosť, v tomto prípade zabudnite na ostych a myslite na svoje zdravie včas.

Movember – fúzy ovládajú celý svet

Druhým spôsobom, ako sa môžete zapojiť do Movembra je, nechať si narásť fúzy. Zapojiť sa preto do Movembra môže každý. Keďže symbolom Movembra sú fúzy, muži by si počas celého novembra mali nechať narásť fúzy a holiť si bradu do hladka. Svoje fúzy si následne môžete odfotiť a zdieľať svoju fotku na sociálnych sieťach. Len tak budete šíriť povedomie o tomto ochorení. Takýmto gestom navyše vzdávate úctu všetkým mužom s týmto ochorením a podporuje boj proti rakovine prostaty a semenníkov.

prostate-cancer-awareness-man-holding-light-blue-ribbon-with-mustache

Navštívte svojho barbera ešte dnes

Počas celého novembra sa môžete zapojiť do kampane Movember. Stačí, ak navštívite svojho barbera, ktorý vám urobí správny strih fúzov a oholí vám bradu. Vybrať si môžete z viacerých typov fúzov, ktoré by ste si mali ponechať počas celého novembra. Výhodou tejto kampane je, že sa do nej môžu zapojiť aj muži, ktorí zarastajú o čosi menej.

Dajte mužom vedieť, ako dôležité sú pravidelné prehliadky a predíďte vzniku ochorenia rakoviny prostaty. Zapojte sa do Movembra ešte dnes.