Pravidelná fyzická aktivita môže znížiť ďalšie šance na vývoj kŕčových žíl. Ak vás však už problém kŕčových žíl trápi, pohyb vám pomôže aspoň zmierniť ich príznaky. Ktoré činnosti sú bezpečné pre ľudí s kŕčovými žilami?
Chôdza
Chôdza je vysoko prospešná a zvyčajne bezpečná pre ľudí každej vekovej kategórie. Pravidelná chôdza vám pomôže schudnúť, udržať normálny krvný tlak a posilniť vaše kosti a svaly.
Bicyklovanie
Bicyklovanie patrí medzi nenáročné športy. Takisto ako aj chôdza, aj bicyklovanie chráni vaše kĺby. Pravidelné bicyklovanie vám pomôže vybudovať stehenné svaly a udržať správny prietok krvi. To isté platí aj v prípade stacionárneho bicykla. Ak však nemáte prístup ani k takému, môžete si ľahnúť na zem a striedavo priťahovať nohy k hrudníku a späť vystierať.
Zdvíhanie nôh v ľahu
Tento cvik nevyžaduje žiadne špeciálne náradie. Ľahnite si na zem. Zdvihnite jednu nohu, držte ju pár sekúnd zdvihnutú a následne a nohy vymeňte. Týmto cvičením posilňujete svaly vašich nôh. Tento proces sa dá urobiť aj v stoji. Okrem strečovania svalov a zlepšovania krvného obehu môže toto cvičenie zvýšiť flexibilitu vašich svalov. Pridržiavajte sa stabilného objektu, napríklad stoličky a vystierajte pred seba jednu nohu. Držte túto pozíciu na niekoľko sekúnd a potom striedajte.
Výpady
Výpady pracujú na rôznych svalových skupinách vašich nôh. Pokiaľ sú tieto svaly silné a zdravé, zabezpečia, aby prúdila krv správnym smerom.
Keď pohyb nestačí
Aj keď vám práve pohyb pomôže zbaviť sa nepríjemnej bolesti spôsobenej kŕčovými žilami, pohyb sám o sebe vám nezaručí to, že sa príznakov zbavíte úplne. Kŕčové žily sa môžu objaviť aj v prípade, že ste fyzicky aktívni a máte pravidelný pohyb.
Ak aj vás trápi problém s kŕčovými žilami, skúste vyhľadať práve odbornú pomoc. Dohodnite si konzultáciu v Blumental Clinic, kde s vami odborníci dôkladne prekonzultujú možnosti liečby a všetky zákroky vykonajú pomocou špičkových prístrojov.