Hoci je priebeh hojenia rán u všetkých pacientov rovnaký, rýchlosť hojenia rán je u každého individuálna. Pooperačné rany sú od iných rán odlišné, a to z dôvodu nevyhnutného zásahu lekára, aby sa stav pacienta následne zlepšil. Ako teda urýchliť priebeh hojenia rán po operácii a ako sa o pooperačné rany starať čo najefektívnejšie?
Vedomé poranenie pacienta
Mnoho z nás už k akémukoľvek poraneniu prišiel, vždy išlo o nevedomé poranenie, ktoré vzniklo z dôsledku nesústredenia či neopatrnosti. Avšak, pooperačné rany radíme medzi vedomé poranenie, ktoré vznikajú bezprostredne po operačnom zákroku, kedy dochádza k narušeniu tkaniva a ciev. Často toto narušenie vyvoláva zápal, ktorý je však prirodzenou reakciou organizmu a imunitného systému.
Prirodzená reakcia organizmu
Zápal je skutočne prirodzenou reakciou, ktorý chráni organizmus. Keďže pooperačné rany narúšajú tkanivo, práve zápal má za úlohu poškodené tkanivo obnoviť a ochrániť organizmus pred nežiaducimi látkami, ktoré mohli pri operácii do tela a rany preniknúť. Na celom tomto procese sa podieľa cievny a lymfatický systém, ktorý odstraňuje látky či tekutiny, ktoré žilový systém nedokáže odstrániť. Rovnako sa na tomto procese podieľajú aj faktory, ktoré zapríčiňujú zrážanie krvi a zložky imunity, ktoré urýchľujú hojenie rán. Avšak, rýchlosť hojenia pooperačných rán ovplyvňuje aj to, či je zápal akútnou reakciou organizmu bez rôznych iných následkov.
Komplikácie pri hojení pooperačných rán
Ako sme už spomenuli, ak ide o zápal, ktorý je bez rôznych následkov, potom hojenie pooperačných rán prebieha hladko. Ak je však súčasťou zápalu infekcia, potom sa hojenie rán môže skomplikovať, predlžiť a je potrebné užívať antibiotiká. Okrem toho sú často súčasťou hojenia rán aj podliatiny, opuchy, krvné výrony či zrazeniny, ktoré hojenie pooperačných rán môžu spomaliť. Ako ďalšia komplikácia, ktorá môže nastať je problém pri tvorbe jazvy, ktorá pri hojení vzniká. Preto je potrebné sa o pooperačné rany starať, a to čistením, preväzovaním a vytváraním vlhkého prostredia, aby sa predišlo infekciám či viditeľným jazvám.
Urýchlené hojenie pooperačných rán
Tak ako je stav každého pacienta a organizmus individuálny, tak aj rýchlosť hojenia rán je u každého pacienta iná. Avšak aj tomuto prirodzenému procesu je možné pomôcť, a to správnou starostlivosťou o pooperačnú ranu, životosprávou, psychickou pohodou či obmedzením fyzickej námahy. Podporiť hojenie rán je možné aj vhodnými prostriedkami či roztokmi, ktoré bránia tvorbe infekcií, ranu okysličujú a minimalizujú tak poškodenie tkaniva. Preto sú roztoky najvhodnejším riešením pre podporu fyziologického hojenia ťažko hojacich sa rán.
Je veľmi potrebné zamerať sa na stav a najmä na starostlivosť pooperačných rán, či už dôkladným čistením alebo používaním roztokov, ktoré hojenie rán urýchľujú.