Prečo by sme mali do svojho jedálnička zaradiť paradajky?

0
514

Existuje niekoľko zaujímavých faktov a dôvodov, prečo by ste mali jesť viac paradajok. Tie majú totiž niekoľko pozitívnych účinkov pre vaše zdravie. Naviac sa s nimi dá pripraviť množstvo chutných a rôznorodých jedál.

74894 - Prečo by sme mali do svojho jedálnička zaradiť paradajky?

Paradajky ako prevencia proti rakovine

Viacero štúdií poukazuje na vysokú hladinu prírodného antioxidantu lykopénu v rajčinách. Táto látka spomaľuje rast nádorových buniek a má množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Je vedecký podložené, že paradajky znižujú riziko vzniku rakoviny prostaty, hrubého čreva i žalúdka.

191 - Prečo by sme mali do svojho jedálnička zaradiť paradajky?

Paradajky sú prospešné pre náš organizmus

Rajčiny sú bohaté na rôzne vitamíny a minerály.  Obsahujú vitamíny A, B a K, vápnik a draslík, ktoré efektívne znižujú cholesterol aj krvný tlak. AK zahrniete paradajky do svojho jedálnička, môžete účinne predchádzať mnohým zdravotným problémom. Paradajky totiž eliminujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, redukujú vznik obličkových kameňovposilňujú kosti.

Majú pozitívny vplyv na krásu aj zdravie

Ako sme už spomínali, rajčiny sú silným antioxidantom. Ich výťažok sa používa aj pri výrobe kozmetických prípravkov, najmä masiek na pokožkuvlasy. Okrem toho vitamín A zlepšuje zrak a pôsobí ako prevencia voči slepote.

3142 - Prečo by sme mali do svojho jedálnička zaradiť paradajky?

Paradajky pre fajčiarov

Paradajky sú bohaté na široké spektrum vitamínov a podporných látok. Medzi tie, ktoré sme ale doposiaľ nespomenuli patrí aj kyselina kumarovákyselina chlórogénna. Tieto dve kyseliny chránia vaše telo pred karcinogénmi, ktoré sú produkovanými cigaretovým dymom. S rajčinami síce neprestanete fajčiť, no znížite mieru poškodenia vášho organizmu spôsobenú fajčením.

Prečo by sme mali do svojho jedálnička zaradiť paradajky?
5 (100%) 5 vote[s]