Prečo by ste mali obmedziť pobyt na slnku?

0
495
mlada zena si na tvar nanasa krem

Azda ani nie je potrebné poukazovať na to, že najefektívnejším spôsobom, ako zabrániť poškodeniu našej pokožky slnkom, je zostať mimo slnka. Medzi ďalšie bezpečnostné opatrenia patrí používanie opaľovacích krémov, nosenie ochranných odevovvyhýbanie sa slnečnému žiareniu počas najhorúcejších hodín dňa, keď sú UV lúče najsilnejšie. Aké sú benefityriziká toľko polemizovaného opaľovania na slnku?

Benefity slnečného žiarenia

Určite ste sa už niekde dopočuli o tom, že slnečné žiarenie pre svoje telo potrebujete. Áno, je to skutočne tak! Slnečné žiarenie je totiž zdrojom na výrobu vitamínu D, ktorý sa vo väčšine potravín prirodzene nenachádza. V súčasnosti však existuje veľa potravín obohatených vitamínom D už počas výrobného procesu. Samozrejme, že pobyt na slnku robí väčšinu ľudí šťastnými a je pre naše zdravie rozhodne lepšie ako sedenie vo vnútri a pozeranie televízie. Aj naďalej by sme sa však mali chrániť pred škodlivými účinkami slnka.mlada zena si kremuje tvar

Riziká slnečného žiarenia

Keby ste sa na spálenú pokožku pozerali pod mikroskopom, videli by ste, že bunky a krvné cievy boli značne poškodené. Pri opakovanom poškodení slnkom začína pokožka vyzerať suchá, objavujú sa na nej vrásky pigmentové škvrny. Aj keď sa zdá, že pokožka je silnejšia, v skutočnosti bola oslabená a v dôsledku toho sa ľahšie pomliaždi.

Najzávažnejšou hrozbou slnka je však to, že je hlavnou príčinou rakoviny kože, ktorá je v súčasnosti jednou z najbežnejších rakovín vôbec. Lekári sa domnievajú, že vo väčšine prípadov rakoviny kože jej bolo možné predísť zabránením poškodenia slnkom.

4 tipy, ako sa vyhýbať škodlivým účinkom slnka

Pobyt mimo slnka je najlepším spôsobom, ako zabrániť poškodeniu slnkom. Avšak, väčšina z nás chodí pravidelne vonku. Keď idete von, postupujte podľa týchto pokynov:

  1. Vždy noste opaľovací krém. Aplikujte ho každý deň na pokožku. Nech je to zvyk, ako to robíte pri čistení zubov.
  2. Vyhnite sa slnku uprostred dňa, od asi 10:00 do 15:00. Ultrafialové lúče, ktoré spôsobujú spálenie od slnka, sú v tomto čase najsilnejšie.
  3. Noste ochranný odev, keď idete vonku, najmä na dlhú dobu uprostred dňa. Dlhé rukávy a nohavice, rovnako ako aj klobúk so širokým okrajom, pomáhajú chrániť vaše telo pred škodlivými účinkami slnka.
  4. Noste slnečné okuliare, ktoré filtrujú UV svetlo.
  5. starsia zena si kremuje tvar

Čo v prípade, že je pokožka už poškodená?

Každému z nás sa už určite stalo, že sa spálil počas dlhšieho pobytu na priamom slnku. Spálená pokožka sa nemusí vždy nevyhnutne uzdraviť a na jej povrchu môže ostať naša pokožka viac či menej sfarbená. Na koži tak vznikajú pigmentové škvrny a hyperpigmentácie.

Dajú sa však odstrániť? Už vzniknuté poškodenie kože je možné čiastočne, v niektorých prípadoch aj úplne, vyliečiť. Prírodnou formou liečby sú depigmentačné krémy. Najlepšie urobíte, ak si vyberiete taký, ktorý je založený na prírodnej báze!

Spýtajte sa na radu odborníka