Ako sa zbaviť akné v dospelosti?

0
174

Akné sa objavuje nielen v puberte, no aj v dospelosti, kedy je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Problémy s akné môžu spôsobiť hormonálne či genetické vplyvy, no takisto môžu byť za tým aj iné príčiny – klimatizácia, znečistené ovzdušie, či fajčenie, konzumácia mastných či sladkých jedál, stres a nedostatok spánku. Ako teda predchádzať a minimalizovať vznik akné v dospelosti? 

Raj pre baktérie a upchaté póry 

Pri vzniku akné hrá veľkú rolu neadekvátna hygiena, čo nemusí nevyhnutne znamenať, že sa nedostatočne umývate, no môže byť za tým nevhodne vybraná kozmetika alebo užívanie niektorých doplnkov či liekov, ako sú napríklad steroidy. Na tvár si môžete zaniesť baktérie aj bez toho, aby ste si to uvedomovali. Koľkokrát si počas dňa chytíte rukami tvár, alebo si odhrabnete vlasy z čela po tom, čo ste sa chytali mobilu? Takto môžete ľahko dopomôcť k vzniku infekcie. Na druhej strane, ku vzniku akné môže viesť aj príliš časté umývanie a prehnaná hygiena. Pleti môžu škodiť aj prípravky s veľkým obsahom alkoholu, ktoré ju zbytočne vysušia.

1. Čistite si pleť

Nikdy nezabudnite na čistenie a odlíčenie pleti. Neodlíčené zvyšky líčidiel upchávajú póry a bránia pleti v regenerácii.

2. Používajte vhodné krémy

Používajte vhodné krémy presne pre vašu pleť. Ideálne sú tie, ktoré obsahujú retinol, kyselinu azealovú, alebo ovocné AHA kyseliny s nižšou koncentráciou. Takisto môžu obsahovať aj vitamíny ako vitamín A,B,C, alebo zinok, selén, vápnik a omega-3 mastné kyseliny, ktoré v kozmetike pôsobia ako antioxidanty. Nezabúdajte aj na prípravky s UV faktorom, ktorý by ste mali nosiť stále.

woman applying face cream e1628157954590 - Ako sa zbaviť akné v dospelosti?

3. Dbajte na dostatok spánku

Počas spánku sa vám regenerujú bunky dvakrát rýchlejšie ako počas dňa. Pleť sa najrýchlejšie regeneruje medzi 23:00-4:00. Dbajte preto na dostatok spánku.

4. Dodržiavajte pitný režim

Myslite na pitný režim počas celého dňa. Takisto dodržiavajte zdravú stravu – jedzte veľa vitamínov, vlákniny a obmedzte konzumáciu mastných jedál a pitie kávy, či alkoholu.

5. Navštevujte kozmetický salón

Minimálne raz za mesiac sa odporúča návšteva kozmetického salónu. Práve aknóznej pleti pomáha hĺbkové čistenie.

6. Vyhnite sa vytláčaniu vyrážok

Zabudnite na vytláčanie vyrážok. Riskujete, že vám ostanú nepekné jazvičky.

macadamia body lotion skin cream e1628158090931 - Ako sa zbaviť akné v dospelosti?