Mnohokrát sa stáva, že rodič nájde svoje dieťa robiť neplechu už po 10 sekundách ticha. V horšom scenári sa pri tejto činnosti môže stať, že si dieťa spôsobí buď nejaké povrchové, ale často aj závažné zranenie. Preto je dôležité vedieť, čo v takom prípade robiť a ako vôbec zraneniam predísť.

Prečo chrániť deti pred zranením?

Podľa štatistík je najrizikovejšie leto, keďže deti v tom období trávia viac času pri svojich obľúbených aktivitách vykonávaných vonku, ale samozrejme aj zima, kde hrozí veľké riziko pádu. Okrem toho, že treba dávať veľký pozor na malé deti, určite nezabúdajte ani na tie staršie. Medzi najčastejšie zranenie patrí určite pád, a to pád z preliezačky, bicykla, stromov, trampolíny, schodov či rôzneho nábytku a pád na klzkom povrchu. Ak ide len o povrchové zranenie, škrabnutie, odretie na končatinách, v tom prípade si s tým hravo pomôžete aj vy. Zložitejšie a veľmi rizikové sú však pády či úrazy hlavy, kde môže nastať vnútorné krvácanie, ktoré je na prvý pohľad ťažké zistiť či zlomeniny kostí. Chrániť deti by ste tiež mali pred požitím liekov, alkoholu či iných návykových látok, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné a pred konzumáciou cudzieho telesa, ktoré sa môže zaseknúť v tráviacej sústave. No po spôsobení mnohých týchto zranení, bohužiaľ, musíte vyhľadať lekársku pomoc, avšak, čo robiť pri zraneniach, ktoré viete ošetriť aj vy doma?

close-up-little-girl-holding-her-bruised-injured-damaged-knee-with-her-hands

Dbajte na dôkladné ošetrenie rán

O dôkladnom ošetrení a čistení rán ste určite počuli už mnohokrát, pretože to prízvukujú všetci lekári. Koža patrí medzi najväčší orgán tela, ktorý chráni telo pred mikroorganizmami, vírusmi, baktériami, ale aj mechanickými účinkami a UV žiarením. V prípade, že je koža narušená, a teda akokoľvek poškodená, môže byť obranná funkcia znížená a tým sa tieto patogény môžu v tele rozšíriť, dostať do krvi a spôsobiť ochorenie. Preto pri poranení vášho dieťaťa musíte myslieť na čistenie a dezinfekciu.

Tipy na správne ošetrenie rán u detí

  • Ak je poranenie povrchové, očistite okolie rany čistou vodou a ranu vyčistite, aby v nech neostali prach, čiastočky, kamienky a podobne. Ak to odstrániť neviete, vyhľadajte lekársku pomoc.
  • Ranu vydezinfikujte sprejom alebo roztokom určeným na dezinfekciu rán. Prečítajte si dôkladne príbalový leták či vaše dieťa nemá alergiu na niektorú zo zložiek. Rovnako sa pozrite na dobu exspirácie výrobku. Dezinfekciu nastriekajte priamo na ranu a jej okolie 1x – 3x denne, v závislosti od veľkosti a umiestnenia rany.
  • V prípade malých detí sa neodporúča používať dezinfekciu s obsahom jódu, pretože aj pri vstrebávaní cez pokožku môžu ovplyvňovať funkcie štítnej žľazy, rovnako predíďte používaniu dezinfekcie s alkoholom, peroxidom vodíka a mastné krémy.
  • Ak ide o ranu menších rozmerov, ktorú viete ochrániť pred ďalšími nečistotami, pokojne ju nechajte voľne sa zahojiť, bez obväzov alebo náplastí.
  • U starších detí je možné použiť aj moderné prípravky či roztoky, ktoré pomáhajú pri rýchlejšiemu hojeniu rán a pokožky. Výhodou je to, že ich zloženie zvlhčuje pokožku, nezapáchajú, neštípu, ale napomáhajú pri hojení rán a pokožky. Pri používaní týchto roztokov sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
  • Pri ošetrení rán u detí tiež nezabúdajte na pekné slovo, objatie či odpútanie pozornosti napríklad aj farebnou náplasťou, ktorá však nebude brániť pri hojení rany. Naopak, deti pri ošetrovaní rán nekarhajte, aby ste ich nevystrašili.

wounds-knees-child-damaged-skin-legs-falling-injury-first-aid

Zabezpečte, aby bol váš domov bezpečný

Predísť rôznym zraneniam môžete jednoducho aj tým, že zabezpečíte, aby bola vaša domácnosť pre vaše detí bezpečná. Mnoho rodičov sa domnieva, že takúto domácnosť má, avšak, nie je to úplne tak. Bezpečný domov sa odvíja od veku vášho dieťaťa a od schopností, ktoré počas toho obdobia nadobúda, preto je potrebné na to myslieť hneď od narodenia, a to zadovážením postieľky, ktorá bude spĺňať všetky bezpečnostné kritéria. Vo vyššom veku dieťa ochránite napríklad tak, že ukryjete všetky predmety, ktoré by sa mohli polámať či roztrieštiť na malé kúsky a tým dieťa poraniť. Súvisí to aj s presklenými oknami či dverami, ktoré by mali byť chránené bezpečnostnou fóliou, tá zabezpečí, že sa sklo nerozbije na malé kúsky. Rovnako sa snažte mať dvere a okná vždy zavreté, pretože aj pri malej nepozornosti sa môže dieťaťu niečo stať. Pozor by ste mali dávať aj na zástrčky, ktoré zaistite bezpečnostnými chráničmi či zásuvky. Myslíte predovšetkým na tie, v ktorých sa nachádzajú lieky, horľaviny, zápalky či nože. Predmety, ktoré nepoužívate dennodenne uložte skôr do nádob vo výške, kam dieťa nedostane a nie do obalov od potravín, dieťa by si to mohlo zmýliť. Zabudnite aj na manipuláciu s horúcimi nápojmi či hrncami, pretože popáleniny patria medzi ďalšie veľmi nebezpečné a časté úrazy.

parent-helping-her-child-perform-first-aid-finger-injury-after-she-has-been-accident

V prípade nebezpečných rán vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc. Rovnako, ak je rana malá, no neviete si poradiť s jej ošetrením, vyhľadajte lekára.