Nemôžete zaspať, často sa budíte a ráno si pripadáte, ako keby ste celú noc prebdeli? Možno potrebujete investovať do novej postele, obmedziť kofeín alebo pravidelne vetrať. Vyskúšajte osem zaručených rád, ktoré vám pomôžu dosiahnuť kvalitný spánok.

Základom je kvalitná posteľ a matrac

Ležaním na mäkkej posteli alebo sedacej súprave môžete na výdatný spánok zabudnúť. Investujte preto do pevného lôžka a vhodného matraca, ktorý sa prispôsobí vášmu telu a poskytne mu potrebnú oporu. Zatiaľ čo deti do 15 rokov by nemali spať na tuhom matraci, seniorom bude vyhovovať zlatá stredná cesta. A čo ak sa nachádzate niekde medzi týmito skupinami? Potom záleží najmä na vašich osobných preferenciách a na polohe, v akej najčastejšie spíte.

TIP: Svoju novú posteľ zoženiete na Heureka.sk. Prezrite so širokú ponuku lôžok, zoraďte ich podľa obľúbenosti alebo ceny a nezabudnite si prečítať užívateľské recenzie, ktoré vám uľahčia konečný výber.

Večer sa rozlúčte s kofeínom

V neskorých popoludňajších hodinách sa vyhnite pitiu kofeínových nápojov, medzi ktoré patrí nie len káva, ale aj energetické nápoje, zelený a čierny čaj alebo kakao. Namiesto toho si pred spaním pochuťte na bylinkovom čaji – vyskúšajte napríklad výluh z kamilky alebo medovky, ktorá upokojuje a pomáha so zaspávaním.

Obklopte sa tmou

Zatiahnite závesy alebo rolety a vypnite všetko, čo v izbe svieti a bliká. V tme sa vyplavuje hormón melanín, ktorý funguje ako spúšťač spánku. Akonáhle je ho nedostatok, budete cez deň unavený a v noci sa vám bude zle zaspávať.

Vyhnite sa modrému svetlu

Na vyplavovanie melanínu má negatívny vplyv najmä modré svetlo, ktoré na vás neprestajne útočí z televízie, notebooku a mobilného telefónu. Vykážte preto všetky elektronické prístroje za dvere spálne alebo ich použite naposledy hodinu pred spánkom.

Rozmyslite si večerné cvičenie

Cvičenie je skvelá vec. Snažte sa ho ale praktikovať skôr ráno. Pri športe sa vám v tele rozprúdi krv a do tela sa vyplavujú endorfíny, takže na spánok potom nebudete mať ani pomyslenie. Niečo iné je, ak si večer urobíte čas na jogové pretiahnutie.

Zvyknite si na pravidelný režim

Telu prospieva, keď každý deň spíte rovnaký počet hodín. Naučte sa preto chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Pomôže vám, ak si pred spaním zavediete relaxačné rituály. Vyrazte napríklad na krátku prechádzku, doprajte si horúcu vaňu pri sviečkach alebo si v posteli prečítajte kapitolu zo svojej obľúbenej knihy.

Stíšte kúrenie v spálni

Kvalitu spánku ovplyvňuje okrem iného aj teplota vzduchu v miestnosti, kde spíte. Všeobecne sa odporúča nastaviť termostat na 16–20 °C, každému ale vyhovuje trochu iná teplota. Dôležité je, aby ste sa v noci neprehrievali ani netriasli zimou. Nezabudnite tiež dostatočne vetrať, a to minimálne ráno a večer.

Zrelaxujte sa na ozdravnom pobytu pri mori

Teplota vzduchu nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku. Medzi ďalšie faktory patrí vlhkosť vzduchu a minerály obsiahnuté v ovzduší. Preto má pobyt pri mori dopad na všeobecnú pohodu a teda aj na kvalitný spánok. Dovolenka v Grécku je tak jedným z variant ako si dopriať trochu toho odpočinku.