5 tipov, ako zlepšiť imunitu v tomto období

S podobným označením

Boyfriend nohavice – aké topánky k nim nosiť?

Boyfriend nohavice sú už niekoľko sezón veľmi obľúbené. Niet divu, veď ich univerzálny strih vyzerá dobre takmer na každom type postavy. Zároveň sú tieto...

Viete, že aj ovocné stromy treba hnojiť? Siahnite po správnom hnojive!

Hnojenie ovocných stromov podmieňuje celý rad vonkajších podnebných faktorov, vnútorné zloženie pôdy a rovnako aj typ ovocnej výsadby. To, čo ich všetky spoločne spája,...

Osvetlenie so senzorom: Svieťte len vtedy, keď to potrebujete

Svietidlá spúšťané integrovanými alebo pripojenými nezávislými senzormi pohybu nachádzajú uplatnenie v exteriéri aj interiéri. Na čo treba myslieť pri ich výbere? Smart svietidlá so zabudovaným...

Aký typ podlahového kúrenia si vybrať?

Nie je tomu tak dávno, čo klasické radiátory „zdobili“ steny väčšiny domácností. V súčasnosti ich však nájdeme len v starších nehnuteľnostiach. Investori a majitelia...

Jedno C-čko denne nestačí. V čase, kedy sa začínajú vírusy šíriť rýchlejšie a imunita ľudí sa oslabuje, je potrebné urobiť a dodržiavať niekoľko krokov, vďaka čomu sa bude človek cítiť lepšie, imunita sa zlepší a tým pádom predíde rôznym vírusovým ochoreniam.

1. Pestrý jedálniček

Už ste určite počuli, že zdravá strava a správna životospráva sa odporúča pri všetkých ochoreniach. Rovnako je to aj pri posilnení imunity. Človek by mal mať správnu životosprávu, aby nebol podvyživený. Nemyslí sa tým nedostatok potravín, ale skôr nedostatok správnych živín pre telo. Telo potrebuje 3 základne stavebné látky, ktorými sú bielkoviny, tuky a sacharidy, ale rovnako aj vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Všetky tieto látky dokáže získať v dobrej strave. Denne by jeho jedálniček mal byť pestrý a mal by byť zložený najmä z ovocia, zeleniny, jogurtov, mliečnych výrobkov, mäsa, strukovín, vajíčok, zemiakov, rýb a ryže. Samozrejme nie všetky tieto suroviny musí denne skonzumovať, ale ich kombinácia je tá správna voľba.

zdravá strava

2. Dostatok tekutín a pohybu

Jedno s druhým sa v tomto prípade dopĺňa. Čím viac pohybu človek má, tým viac tekutín musí prijať. Kvôli poteniu sa z človeka vyplavujú škodliviny, vďaka čomu vaše telo bude zdravšie. Rovnako to platí aj pri dostatočnom množstve tekutín, kedy sa obličky prečisťujú a tak sa zbavujú toxínov z tela. Predpokladá sa, že aj pri väčšom zahriatí tela pri športe dokáže telo zabíjať baktérie. Tiež sa zlepší funkcia bielych krviniek, ktoré majú za úlohu produkovať protilátky.

pohyb a dostatok tekutin

3. Výživové doplnky

Prirodzená imunita zohráva veľkú úlohu pre naše zdravie. Avšak niekedy imunitu treba podporiť, a to vďaka výživovým doplnkom. Medzi výživové doplnky, ktoré môžu imunitu podporiť patria vitamíny, minerály, betaglukány, kolostrum, rôzne probiotiká a bylinné prípravky. Všetky tieto doplnky by mali byť založené na prírodnej báze, aby ich účinok bol čo najlepší. Okrem posilnenia imunity by mali slúžiť aj preventívne.

vyzivove doplnky

4. Predchádzanie stresu

Stres má nepriaznivé účinky celkovo na človeka a teda aj na jeho imunitu. Kvôli dlhotrvajúcemu a intenzívnemu stresu sa imunitné bunky netvoria v takom množstve ako by mali a teda imunita človeka klesá. Preto je potom viac náchylný aj na bežné ochorenia. Preto je dôležité rozmýšľať nad vecami racionálne, nebrať všetko vážne a najskôr si premyslieť, aký dopad by to mohlo mať, ešte pred samotným stresovaním. Tiež je potrebné dopriať si relax, pri ktorom vie prísť aj na iné myšlienky.

stres, bolest hlavy

5. Kvalitný spánok

Kvalitný spánok súvisí samozrejme aj so stresom, priberaním, zhoršenou mentálnou funkciou a rovnako aj s imunitou človeka. Kvalitným spánkom sa myslí spánok v rozmedzí medzi 6-7 hodín. Dĺžka spánku by mala byť prispôsobená aj veku človeka. Starší ľudia by mali spať 7-9 hodín. Niektorí samozrejme toho spánku potrebujú menej, a preto je to u každého jedinca individuálne, avšak je potrebné si odsledovať koľko spánku vaše telo potrebuje, aby vaše telo fungovalo správne. Čím menej spánku človeka má, tým viac je náchylný na vírusy a baktérie.

kvalitny spanok

Budovanie imunity nie je jednorazová záležitosť a ide o dlhodobejší proces. Jednotlivé kroky spolu úzko súvisia. Ak bude človek prijímať dostatočné množstvo látok, ktoré budujú jeho imunitu a budú obohatené o vitamíny a minerály, bude piť dostatok vody (čistú alebo bylinkové čaje) denné a dopraje si pravidelný pohyb, bude sa cítiť lepšie. Vďaka pohybu sa mu budú vyplavovať hormóny šťastia, tým pádom bude lepšie čeliť stresovým situáciám a bude mať kvalitnejší spánok. Čím viac toho bude dodržiavať, tým jeho imunita bude silnejšia.

Odporúčame

V kauze nahrávok Gorila sa naďalej vedie trestné stíhanie, medzi obvinenými bol aj Haščák

Prokurátor podľa Úradu špeciálnej prokuratúry pri výkone dozoru nad vyšetrovaním kauzy nepochybil.

Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje napriek námietkam advokátov Bödöra, vypočúvajú exriaditeľa PPA

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa prokuratúry trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Z a do Chersoneskej oblasti sa nikto nedostane, Rusi pre pseudoreferendum blokujú všetky výjazdy

Opustiť okupovaný región majú najmä muži v mladom a prokuktívnom veku. Dôvodom je Putinove vyhlásenie o čiastočnej mobilizácii.  

V Dúbravke si na ihrisko ľahne osmička

Niečo sa skončilo, niečo sa začína, niečo sa plánuje. Mestská časť Bratislava-Dúbravka postupne rekonštruuje detské ihriská, športoviská a verejné priestory, dopĺňa či vymieňa hracie prvky.

Ministri obrany V4 rokovali o súčasných bezpečnostných otázkach, témami boli vojna na Ukrajine či hybridné útoky (video)

V4 chce pomôcť Ukrajine najmä opravou vojenskej techniky, odmínovaním, ošetrovaním zranených vojakov alebo výcvikom.

Odporúčané články