Ako na zdravé nakupovanie v období koronavírusu?

0
303
mladi ludia s ruskom na hlave a tvari

Momentálne obdobie vírusových nástrah nás pomaly, ale isto učí prispôsobiť sa aktuálnej situácii. Nosíme rúška a ochranné rukavice, chodíme viac do prírody, menej konzumujeme a sme takpovediac „rodinní asociáli“. Keď už však musíme nejaký ten nákup absolvovať, mali by sme vedieť nie len to, ako chrániť seba, ale aj ľudí v našom okolí. Preto sme pre vás zhrnuli niekoľko základných pravidiel, ako na nakupovanie!

Bez rúška ani na KROK!

Akonáhle vychádzate z domu, mali by ste si sebou brať vaše ochranné rúškododržiavať naše rady, ako sa chrániť pred koronavírusom. V prípade nákupu v potravinách alebo lekárni by ste taktiež nemali zabúdať ani na používanie ochranných rukavíc.

Po každom použití jednorazového rúška by ste ho mali vyhodiť. Bavlnené rúško by ste mali adekvátne dezinfikovať. Neviete, ako na to? O tejto problematike sme písali v našom článku Ako postupovať pri dezinfekcii rúška?.

Menej je niekedy dosť

Popri vypredaných regáloch a nedostatku potravín je táto veta je naozaj pravdivá. Pri každom nákupe by sme tiež mali myslieť na to, že okrem nás si základné potreby kupuje aj náš sused, kamarát, známy i neznámy. K životu nepotrebujeme veľa. Skúsme v prvom rade variť z toho, čo máme doma. Myslíme preto, prosím, aj na ostatných, aby sa v čase krízy nestala podobná situácia aj nám samým.

Čo nakupujeme?

Táto zatiaľ iba akože kríza neznamená, že si potrebujeme kúpiť 10 kíl múky, 5 kíl droždia či 20 litrov mlieka a 8 chlebov do mrazničky. Koronavírus je druh síce neobyčajnej, ale predsa len chrípky, ktorej základom je posilnenie našej imunity.

Preto by sme mali viac investovať do nutrične vyváženej a zdravej stravy. Práve ľudia s oslabenou imunitou, kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami patria do rizikových skupín obyvateľstva a sú mimoriadne náchylní na COVID-19.

Minimálny kontakt s ľuďmi

Ak máte doma dlhú chvíľu, vybehnite do lesa ďaleko od ľudí. V neposlednom rade by ste teda nemali zabúdať ani na minimalizovanie kontaktu s ľuďmi. To znamená nakupovať len v nevyhnutných prípadoch. Návšteva lekárne, drogéria či potravín by preto mala byť len poslednou možnosťou. Skúste si spraviť organizáciu domácnosti a isto prídete na to, že máte mnoho zásob.

Ak už aj potrebujete ísť do spomínaných obchodov, mali by ste medzi vami a ostatnými dodržiavať niekoľkometrový odstup. Spozorovali ste niekoľko dní po nákupe niektoré z príznakov koronavírusu? Urýchlene kontaktuje vášho obvodného lekára!