Vyhláškam bez vysvetlenia odzvonilo, hygienici budú musieť svoje rozhodnutia vedieť odôvodniť

0
18

25.5.2021 (Webnoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva budú musieť odôvodňovať vyhlášky. Odôvodnenie bude povinnou prílohou vyhlášky a bude publikované spolu s ňou vo Vestníku vlády. Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Skupina koaličných poslancov upozornila, že opatrenia ukladané vyhláškami zasahujú do základných práv a slobôd a ukladajú povinnosti a obmedzenia zásadného charakteru. Ako poslanci uviedli, je v záujme ich zrozumiteľnosti, aby boli odôvodnené, aby bol jasný a jednoznačný ich zmysel, a aby bolo zrejmé, akým spôsobom sa majú vykladať.

Viac o téme: Koronavírus

Novela tiež do zákona doplnila, že orgány, ktoré nariaďujú opatrenia, majú právomoc z nich povoľovať a zrušovať výnimky.

Novela upravila aj ustanovenie týkajúce sa vylúčenia náhrady škody a ušlého zisku tak, aby nevyvolávalo pochybnosti o tom, že sa má vykladať ústavne konformným spôsobom. Predkladatelia návrhu sú presvedčení, že platné znenie zákona je potrebné vykladať tak, že sa týka iba škody spôsobenej opatreniami, ktoré sú v súlade so zákonom a ktoré sú vykonávané v súlade so zákonom.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, novela zákona, vyhláška
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyhláškam bez vysvetlenia odzvonilo, hygienici budú musieť svoje rozhodnutia vedieť odôvodniť © SITA Všetky práva vyhradené.