Voľby vo Venezuele ovládla strana prezidenta Madura, opozícia s EÚ a USA hovoria o podvode

0
15

10.12.2020 (Webnoviny.sk) – Parlamentné voľby vo Venezuele vyhrala strana prezidenta Nicolása Madura a jeho spojencov. Tí dostali 69 % hlasov, čo im vynieslo drvivý podiel pri rozdelení parlamentných mandátov.

Opozícia voľby bojkotovala

Národná volebná komisia potvrdila, že v 277-člennom zákonodarnom zbore získali dovedna 253 kresiel (91 %).

Národné zhromaždenie bola dosiaľ jediná inštitúcia kontrolovaná opozíciou vedenou Juanom Guaidóom, ktorý už dva roky bojuje s Madurom o moc vo Venezuele. Hlavné opozičné strany však bojkotovali nedeľňajšie voľby a podľa kritikov Madurovo ovládnutie parlamentu vymaže aj posledné zvyšky demokracie v krajine, ktorú mnohí označujú ako Severná Kórea na juhoamerický spôsob.

Hlasovanie označili za neplatné

Opozícia tvrdí, že voľby boli podvod, pričom na jej stranu sa postavili aj Spojené štáty americké a Európska únia. Tie zhodne označili nedeľňajšie hlasovanie za neplatné a uviedli, že budú naďalej uznávať Guaidóa ako legitímneho lídra krajiny.

Venezuela bola v minulosti vďaka rope bohatým štátom, no uviazla v hlbokej hospodárskej recesii. Podľa kritikov ju spôsobili dve desaťročia socialistickej politiky, ktorá vo Venezuele spôsobila bankrot a rozpad jeho infraštruktúry. Maduro sa bráni tým, že naňho tlačí Washington, ktorý ho chce zbaviť moci.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Venezuele
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby vo Venezuele ovládla strana prezidenta Madura, opozícia s EÚ a USA hovoria o podvode © SITA Všetky práva vyhradené.