V Kašmíre došlo k prestrelke medzi Indiou a Pakistanom, zomrelo niekoľko vojakov aj civilisti

0
63

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nevyprovokovaná streľba zo strany Indie cez silne militarizovanú Líniu kontroly v spornom himalájskom regióne Kašmír pripravila o život troch pakistanských vojakov a pri inom incidente dvoch civilistov.

Uviedla to pakistanská armáda a polícia. Vo svojom vyhlásení armáda vo štvrtok informovala, že jej jednotky streľbu opätovali, pričom zabili piatich indických vojakov a poškodili indické bunkre.

Ide o prvý zaznamenaný stret medzi Pakistanom a Indiou, odkedy sa Naí Dillí rozhodlo odobrať spornému regiónu Kašmír jeho osobitný ústavný štatút, čo vyvolalo napätie medzi týmito dvoma rivalmi s jadrovými zbraňami.

Tvrdenia Pakistanu nebolo možné nezávisle overiť. Pakistan a India sa navzájom bežne obviňujú z nevyprovokovanej streľby v tomto regióne.

Rozhodnutie Indie ruší článok 370 indickej ústavy, ktorý zaručoval časti Kašmíru spravovanej z Naí Dillí rôzne autonómne práva. Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom obe krajiny oň viedli už dve zo svojich troch vojen.

Viac k témam: Kašmír, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk – V Kašmíre došlo k prestrelke medzi Indiou a Pakistanom, zomrelo niekoľko vojakov aj civilisti © SITA Všetky práva vyhradené.