V Banskobystrickom kraji sa pandemická situácia zhoršuje zo dňa na deň, chcú prísnejší lockdown

0
20

9.1.2021 (Webnoviny.sk) – Situácia so šírením koronavírusu sa v celom Banskobystrickom kraji a okrese Banská Bystrica zhoršuje zo dňa na deň. Potvrdzujú to nielen dátové analýzy rôznych iniciatív, ale najmä údaje Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ), ktorý podrobne sleduje výskyt ochorenia v regióne.

Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, po zasadnutí krízového štábu krajského mesta žiada vedenie vládu a hlavného hygienika o stanovisko k zorganizovaniu celoplošného testovania v okrese alebo sprísnenie podmienok lockdownu.

Viac o téme: Koronavírus

Vedenie mesta žiada, aby vláda a hlavný hygienik na základe odborných stanovísk a čísel jednoznačne rozhodli o tom, či v súčasnej nepriaznivej situácii, v akej sa nachádza banskobystrický okres, je organizovanie celoplošného testovania pre jeho obyvateľov zo zdravotného hľadiska vhodné a prospešné.

Jasné pravidlá

V prípade, že vláda rozhodne o celoplošnom testovaní aj v súčasnej nepriaznivej situácii, potrebujeme poznať jasné pravidlá, kedy a akým spôsobom. Po dodaní antigénových testov sme pripravení poskytnúť vláde súčinnosť a zorganizovať testovanie obyvateľov na prítomnosť COVID-19 minimálne v takom rozsahu, ako na prelome októbra a novembra 2020. Ak nie, žiadame kompetentných o sprísnenie lockdownu pre náš okres,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Podľa odborníkov z RÚVZ je nárast počtu pozitívne testovaných obyvateľov následkom silvestrovských a novoročných stretnutí.

Zvýšená mobilita, nedodržiavanie platných nariadení a organizovanie početných rodinných návštev tiež prispelo k stúpajúcej krivke počtu infikovaných. Nárast pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa však v týchto dňoch neprejavil v počte hospitalizovaných pacientov.

Rešpektovanie nariadení

Primátor vyzval obyvateľov, aby rešpektovali všetky nariadenia a dodržiavali zákaz vychádzania. Mesto Banská Bystrica bude situáciu pozorne sledovať a prijímať ďalšie opatrenia aj naďalej.

Po dohode s RÚVZ v Banskej Bystrici bude samospráva na pravidelnej dennej báze zverejňovať údaje súvisiace s epidemiologickou situáciou aj na svojom webe www.banskabystrica.sk.

Banskobystrický RÚVZ z dôvodu vážnej situácie v okrese Banská Bystrica a Brezno zároveň prijal ďalšie opatrenia určené všetkým prevádzkovateľov zariadení, ktoré sú nad rámec celoslovensky platných nariadení.

Týkajú sa predajní, počtu zákazníkov v nich a tiež zákazu prevádzkovať zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti do troch rokov. Zákaz sa nevzťahuje na zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre.

Viac k témam: hlavný hygienik SR, Koronavírus, lockdown, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – V Banskobystrickom kraji sa pandemická situácia zhoršuje zo dňa na deň, chcú prísnejší lockdown © SITA Všetky práva vyhradené.