Ultrakonzervatívna Saudská Arábia zlepšuje práva žien, budú môcť cestovať bez povolenia mužov

0
78

2.8.2019 (Webnoviny.sk) – Saudská Arábia povolila ženám vybaviť si pas a cestovať do zahraničia bez súhlasu muža. Zrušenie zákazu je súčasťou nových zákonov, ktoré krajina zverejnila v piatok.

Nová legislatíva, ktorú schválil kráľ Salmán a jeho kabinet, umožňuje akejkoľvek osobe staršej ako 21 rokov, vycestovať do zahraničia bez predošlého súhlasu a akémukoľvek občanovi či občianke samostatne požiadať o vydanie pasu.

Posun v oblasti ženských práv

Nariadenia, ktoré prijali už v stredu, tiež umožňujú ženám zaregistrovať manželstvo, rozvod alebo narodenie dieťaťa.

Úrady im tiež môžu vydať oficiálne rodinné doklady, čo ženám zjednoduší získanie občianskeho preukazu alebo zápis detí do školy. Zákon tiež stavuje, že zákonným zástupcom dieťaťa môže byť otec aj matka. Kedy nová legislatíva začne platiť, zatiaľ nie je známe.

Zmeny zákonov môžu znamenať posun v oblasti ženských práv v ultrakonzervatívnom kráľovstve. Právny systém krajiny dlho čelí kritike za to, že sa k dospelým ženám stavia ako k mladistvým a že musia mať povolenie mužského poručníka, aby mohli získať pas a cestovať do zahraničia. Poručníkmi žien sú často ich otcovia či manželia a v niektorých prípadoch aj ich synovia.

Zmeny radostne privítali

Mnohí Saudi nové zmeny na sociálnych sieťach radostne privítali, pričom niektorí z nich chválili 33-ročného korunného princa Muhammada bin Salmána ako “hnaciu silu” za týmito krokmi. Zo strany konzervatívcov sa však stretli s kritikou, viacerí na internete zdieľali videá popredných saudských duchovných, ktorí argumentovali v prospech saudskoarabských poručníckych zákonov. Na základe nich sa ženy v Saudskej Arábii v podstate spoliehajú na dobrú vôľu a rozmary svojich mužských príbuzných, ktorí rozhodujú o ich životoch, pripomína agentúra AP.

Korunný princ, ktorý vedie ambiciózny ekonomický reformný plán podporujúci ženy, aby sa viac zapojili do pracovného procesu, presadil viacero významných zmien. Vlani v krajine povolili ženám šoférovať, zmiernili pravidlá rodovej segregácie a tiež povolili koncerty a kiná. Aj napriek týmto zmenám však v krajine ženy potrebujú na isté veci povolenie mužov, ako napríklad na opustenie väzenia, útulkov pre týrané ženy čeliace domácemu násiliu alebo na sobáš. Na rozdiel od mužov, ženy nesmú prenášať občianstvo na svoje deti a nemôžu povoliť ich sobáše.

Princ vedie záťah proti aktivistom

Okrem poľavenia konzervatívnych zákonov však korunný princ zároveň vedie aj záťah proti aktivistom, ktorí okrem iného bojujú aj za ženské práva a zrušenie poručníckych zákonov. Aktivistky čelia súdnemu procesu a tvrdia, že ich vo väzení mučia.

Muhammad bin Salmán okrem toho tiež čelí medzinárodnej kritike pre vraždu novinára denníka Washington Post a jeho kritika Džamála Chášakdžího. Novinára zavraždili vlani na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule. Kráľovstvo poprelo, že by sa na nej podieľal princ, tamojší vyšetrovatelia však uznali, že operáciu naplánovali jeho dvaja najvyšší poradcovia.

Viac k témam: moslimka, moslimovia, práva žien
Zdroj: Webnoviny.sk – Ultrakonzervatívna Saudská Arábia zlepšuje práva žien, budú môcť cestovať bez povolenia mužov © SITA Všetky práva vyhradené.