Úbytok zahraničných turistov cítia aj na Spišskom hrade, ale tento rok je lepší ako predošlý

0
20

26.7.2021 (Webnoviny.sk) – Veľký úbytok zahraničných turistov pociťujú počas aktuálnej letnej turistickej sezóny aj na Spišskom hrade.

Ako pre agentúru SITA povedala zástupkyňa riaditeľky Slovenského národného múzeaSpišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková, medzi návštevníkmi chýbajú Česi a Poliaci, ktorí zrušili svoje zájazdy.

S obavami sledujú farbu okresu

Napriek všetkému však majú na hrade zatiaľ o tritisíc návštevníkov viac ako vlani za rovnaké obdobie.

Podľa Uharčekovej Pavúkovej si chodia počas tohto leta hrad pozrieť prevažne Slováci. „Sem-tam prídu aj nejakí zahraniční, ale hromadné skupinové návštevy sú veľmi ojedinelé,“ poznamenala.

Na hrade podľa jej slov vždy s obavami sledujú, v akej farbe bude okres počas nasledujúceho týždňa.

„Každý týždeň sa obávame, či sa to zmení, alebo nezmení. Môže to zmeniť aj naše plány s podujatiami. Je dôležité vedieť, či sa môžeme pustiť do podujatia pre väčšie množstvo ľudí, alebo nie,“ vysvetlila ďalej zástupkyňa riaditeľky.

Začali s veľkou rekonštrukciou

Výhodou podľa nej ale je, že areál Spišského hradu je veľký, čo znamená aj väčší rozptyl návštevníkov.

Na Spišskom hrade sa v polovici júna začalo s veľkou rekonštrukciou za takmer 5 miliónov eur. Práce sa prioritne sústreďujú na záchranu Románskeho paláca, zrekonštruované budú aj západné paláce a hradná kaplnka sv. Alžbety.

Podľa Uharčekovej Pavúkovej však práce návštevníkov neobmedzujú. „Pokračujú podľa harmonogramu. Väčšinou si ešte pracovníci dovážajú a donášajú všetko potrebné. Niečo im už hore vyniesli vrtuľníky, teraz musia už ručne,“ dodala.

Spišský hrad

je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Slovenská republika má v tomto zozname zapísaných sedem lokalít, z nich päť kultúrnych a dve prírodné.

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

Vlani si hrad prišlo pozrieť 130-tisíc návštevníkov, rok predtým ich bolo 212-tisíc.

Viac k témam: Spišský hrad, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Úbytok zahraničných turistov cítia aj na Spišskom hrade, ale tento rok je lepší ako predošlý © SITA Všetky práva vyhradené.