Trump po prvý raz pripustil svoju prehru vo voľbách a prisľúbil riadne odovzdanie moci

0
12

7.1.2021 (Webnoviny.sk) – Dosluhujúci americký prezident Donald Trump po prvý raz pripustil svoju prehru v novembrových voľbách a prisľúbil, že “20. januára bude riadne odovzdanie moci”.

Spravil tak po tom, ako americký Kongres vo štvrtok uzavrel zasadnutie, počas ktorého spočítal hlasy Zboru voliteľov a formálne potvrdil víťazstvo demokrata Joea Bidena.

Trump nesúhlasí s výsledkom volieb

Trump sa tak vyjadril deň po tom, ako na jeho popud do Kapitolu vtrhli jeho rozhnevaní priaznivci a na viac ako šesť hodín prerušili zasadnutie Kongresu.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

“I keď absolútne nesúhlasím s výsledkom volieb, a fakty sú na mojej strane, 20. januára bude riadny prechod moci,” uviedol Trump vo vyhlásení, ktoré na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil jeho riaditeľ pre sociálne médiá, keďže Trumpov osobný účet Twitter dočasne zablokoval pre porušovanie pravidiel a správy, ktoré zjavne schvaľovali útok na sídlo Kongresu.

“I keď toto predstavuje koniec najúžasnejšieho prvého volebného obdobia prezidenta v dejinách, je to len začiatok nášho boja za to, aby sme Ameriku urobili znovu skvelou!,” doplnil.

Útok na Kapitol

Násilné protesty v Kapitole vypukli krátko po tom, ako sa Trump prihovoril svojim podporovateľom a tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval falošné tvrdenia o volebnom podvode. Zároveň ich posmeľoval, aby pochodovali na Kapitol, pričom tiež pripustil, že by sa k nim mohol pridať, čo si však neskôr rozmyslel.

“Pôjdeme dolu Pennsylvania Avenue … a pôjdeme do Kapitolu … pokúsime sa našim republikánom dať hrdosť a odvahu, ktoré potrebujú, aby sme si vzali naspäť našu krajinu,” povedal priaznivcom na mítingu, kde tiež jeho právnik Rudy Giuliani vyzýval na “súdny súboj”.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Útok podporovateľov Trumpa na Kapitol (fotografie)

Neskôr Trump priaznivcom okupujúcim Kapitol povedal, aby zostali pokojní, no neprikázal im rozísť sa a domov ich poslal až následne prostredníctvom videa po naliehaní viacerých poradcov a politikov. Ani vtedy však ich správanie neodsúdil.

Prostredníctvom sociálnych sietí svojim podporovateľom útočiacim na sídlo Kongresu okrem iného odkázal, že ich má rád a označil ich za patriotov a “veľmi výnimočných ľudí”.

Štyria mŕtvi a desiatky zranených

Podľa úradov si nepokoje vyžiadali štyroch mŕtvych. Prvou obeťou násilnej okupácie budovy bola žena, ktorú zastrelili policajti.

Ďalšie tri osoby – jedna žena a dvaja muži, podľahli iným zdravotným problémom. Príčiny ani okolnosti týchto úmrtí zatiaľ úrady nešpecifikovali. Zranenia utrpelo najmenej 14 policajtov, pričom dvoch z nich hospitalizovali, jedného s vážnymi zraneniami.

“Toto sú veci a udalosti, ktoré sa stávajú, keď veľkým patriotom, ku ktorým sa tak dlho správali zle a nefér, bez rečí a zlomyseľne vezmú posvätné jasné volebné víťazstvo. Choďte domov s láskou a v mieri. Navždy si pamätajte tento deň!,” napísal Trump v jednom z neskôr zmazaných tweetov.

Jeho najnovšie vyhlásenie prišlo v čase, keď už i jeho dlhoroční spojenci začali spomínať možnosť, že by kabinet mohol využiť 25. dodatok ústavy, zbaviť ho úradu a na jeho miesto do Bidenovej inaugurácie dosadiť viceprezidenta Mikea Pencea.

Kongres vo štvrtok potvrdil, že Biden získal celkovo 306 hlasov v Zbore voliteľov, zatiaľ čo Trump 232. Inaugurácia sa tak bude konať 20. januára.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump po prvý raz pripustil svoju prehru vo voľbách a prisľúbil riadne odovzdanie moci © SITA Všetky práva vyhradené.