Trump chce so Si Ťin-pchingom diskutovať o kríze v Hongkongu, vyjadril sa aj k obchodnej dohode

0
85

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump navrhol “osobné stretnutie” s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, na ktorom chce diskutovať o politickej kríze, v ktorej sa momentálne zmieta Hongkong.

Vo svojom tweete Trump uviedol, že má “nulovú pochybnosť“, že čínsky prezident “vyrieši hongkonský problém humánne“.

Protesty prepojil s obchodnou dohodou

Rovnako prepojil protesty s obchodnou dohodou medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá spôsobuje napätie medzi oboma krajinami. “Samozrejme, že Čína chce uzavrieť dohodu. Nechajme ich najskôr humánne vyriešiť Hongkong!” napísal Trump v tweete.

Nemám ŽIADNE pochybnosti, že ak prezident Si Ťin-pching chce rýchlo a humánne riešiť problém Hongkongu, tak to môže urobiť,” dodal Trump.

Uvalenie cla na dovoz tovarov z Číny

Šéf Bieleho domu pre nespokojnosť s tempom rokovaní pred dvomi týždňami ohlásil, že USA od 1. septembra uplatnia 10-percentné clá na dovoz tovarov z Číny v hodnote zhruba 300 mld. USD.

Americká administratíva však v utorok odložila uvalenie ciel na celý rad čínskych produktov, vrátane mobilných telefónov, laptopov, niektorých hračiek, monitorov pre počítače, obuvi a odevov. Okrem toho odstránila časť položiek zo zoznamu tovarov, voči ktorým sa clá uplatnia. Trump na Tvitteri napísal, že odloženie ciel pomôže viac Číne ako USA.

(1 EUR = 1,1188 USD)

Viac k témam: Čína, Hongkong, obchodné rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump chce so Si Ťin-pchingom diskutovať o kríze v Hongkongu, vyjadril sa aj k obchodnej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.