Takmer polovica obetí koronavírusu vo Švédsku sú seniori, vláda ich nechránila dostatočne

0
13

16.12.2020 (Webnoviny.sk) – Švédska vláda nedokázala dostatočne ochrániť starších ľudí v domovoch sociálnej starostlivosti pred ochorením COVID-19. Podľa oficiálnej správy zverejnenej v utorok preto v konečnom dôsledku zodpovedá za dôsledky pandémie v tejto severskej krajine.

Takmer polovicu úmrtí vo Švédsku v súvislosti s koronavírusom evidujú v opatrovateľských domovoch. Nezávislá komisia, ktorá sa zaoberala riešením pandémie v krajine, uviedla, že švédska starostlivosť o starších ľudí má veľké štrukturálne nedostatky a orgány sa ukázali byť nepripravené a nedostatočne vybavené na zvládnutie pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Predseda komisie Mats Melin uviedol, že vinu za štrukturálne nedostatky vo švédskom systéme zdravotnej starostlivosti môžu mať viaceré úrady a organizácie. “Stále však chceme povedať, že krajinu riadi vláda a konečná zodpovednosť preto spočíva na súčasnej vláde a predchádzajúcich vládach,” poznamenal Melin.

Švédske úrady reagovali na pandémiu iba odporúčaním, aby sa ľudia od seba dištancovali. Väčšina škôl, barov a reštaurácií však zostala otvorená. Krajina s približne 10 miliónmi ľudí dosiaľ zaznamenala viac ako 348-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu a dovedna 7802 súvisiacich úmrtí, čo je omnoho viac ako v susedných štátoch – Nórsku, Fínsku alebo Dánsku.

Viac k témam: Koronavírus, seniori, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Takmer polovica obetí koronavírusu vo Švédsku sú seniori, vláda ich nechránila dostatočne © SITA Všetky práva vyhradené.