Sudcovia sa zastali Žilinku, nepáči sa im verejné znevažovanie generálnej prokuratúry

0
11

10.9.2021 (Webnoviny.sk) – Proti „verejnému znevažovaniu“ Generálnej prokuratúry SR sa podpísalo celkovo 126 sudcov. Vo vyhlásení z 3. septembra platforma sudcov súdnamoc.sk konštatuje, že sa nemôže nečinne prizerať devastácii právneho štátu, ku ktorej dochádza absolútnou neúctou politickej moci a značnej časti médií voči osobe generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Účelové zmeny

Informáciu o vyhlásení poskytla sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Ayše Pružinec Eren a sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Dana Jelinková Dudzíková.

„Z hľadiska ďalšieho udržania demokratických istôt v právnom štáte považujeme za neakceptovateľné snahy výkonnej a zákonodarnej moci o účelové zmeny zákonných inštitútov slúžiacich na ochranu zákonnosti bez akejkoľvek predchádzajúcej odbornej diskusie,“ uviedli ďalej vo vyhlásení sudcovia.

Mediálna dezinterpretácia

K dôvere občanov v ústavné inštitúcie a ich predstaviteľov neprispieva podľa platformy ani „mediálna dezinterpretácia“ následkov aplikácie paragrafu 363 Trestného poriadku.

Ako zdôraznili, ide o zákonný inštitút „predstavujúci pre každého občana tohto štátu poistku pred svojvôľou zo strany zložiek verejnej moci, a keďže nezakladá prekážku rozhodnutej veci, nevylučuje ani opätovné začatie trestného stíhania, respektíve vznesenie obvinenia, avšak už zákonným spôsobom,“ dodali.

Viac k témam: právny štát, sudcovia, Trestný poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia sa zastali Žilinku, nepáči sa im verejné znevažovanie generálnej prokuratúry © SITA Všetky práva vyhradené.