Súd v kauze vraždy Kuciaka: Kočner si vypočuje rozsudok alebo sa prípad vráti do fázy dokazovania

0
19

3.9.2020 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku je vo štvrtok 3. septembra ďalšie pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Z obžalovaných bude prítomný iba Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó súhlasili s konaním v neprítomnosti.

V prípade už ukončili dokazovanie a na súde už odzneli aj záverečné reči, prokurátor v rámci tej svojej navrhol všetkým trom obžalovaným na základe doterajšej bezúhonnosti a priaznivým prognózam prevýchovy tresty 25 rokov väzenia. Rozsudok mal padnúť už v stredu 5. augusta, ale predsedníčka senátu Ružena Sabová zrušila termín pojednávania z dôvodu nutnosti pokračovania v porade senátu o pripravovanom rozsudku.

Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská ešte minulý týždeň pre agentúru SITA uviedla, že súd má v tejto fáze konania dve možnosti, keďže v prípade odzneli záverečné reči aj posledné slová obžalovaných. Buď prípad vráti do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok.

V prípade, že by sa proces vrátil do fázy dokazovania, majú procesná strany právo navrhovať vykonanie nových dôkazov. Prokuratúra tak podľa medializovaných informácii už urobila, pričom na súd doručila materiál v rozsahu 65 strán. Po vykonaní dôkazov by znovu museli nasledovať záverečné reči a posledné slová obžalovaných.

Po vynesení verdiktu majú prokuratúra aj obhajoba právo podať odvolanie, prípadom by sa tak zaoberal Najvyšší súd SR.

Kauza vraždy novinára Kuciaka

Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera. Súdny proces v tejto kauze sa začal v januári tohto roku, pričom súd už vypočul všetkých navrhnutých svedkov. Oboznámil sa tiež s ďalšími dôkazmi, medzi nimi napríklad s komunikáciou obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v aplikácii Threema, telefonátom obžalovaného podnikateľa s neskôr zavraždeným Kuciakom, alebo napríklad s článkami zavraždeného.

V prípade už ukončili dokazovanie a na súde už odzneli aj záverečné reči, prokurátor v rámci tej svojej navrhol všetkým trom obžalovaným na základe doterajšej bezúhonnosti a priaznivým prognózam prevýchovy navrhuje tresty 25 rokov väzenia.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v kauze vraždy Kuciaka: Kočner si vypočuje rozsudok alebo sa prípad vráti do fázy dokazovania © SITA Všetky práva vyhradené.