Štáty Európskej únie odsúdili správanie Turecka a podržali Cyprus, vraví Matovič po samite v Bruseli

0
9

2.10.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 2. októbra 15:30

Členské štáty Európskej únie (EÚ) odsúdili správanie sa Turecka a podržali Cyprus. Uviedol to predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), ktorý informoval o výsledkoch samitu lídrov EÚ s tým, že lídri prijali jednoznačný postoj voči agresii Turecka, ktoré sa nespráva korektne.

Cyprus sa spolu s Gréckom sporia s Tureckom o námorné hranice a práva na ťažbu ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. Lídri sa dohodli na tom, že pokiaľ bude Turecko pokračovať, tak aj proti nemu prijme EÚ sankcie.

Na zozname chýba Lukašenko

Na dvojdňovom samite Európskej rady sa lídri dohodli aj na sankciách proti Bielorusku. Túto tému najprv blokoval Cyprus. Na zozname sa zatiaľ nenachádza bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého Slovensko neuznáva.

„Viacerí prítomní by boli veľmi radi, aj ja osobne, ak by prezident Lukašenko na tom zozname bol. Neskrývajme zodpovednosť za nejakých druhých ľudí. Kto je zodpovedný v Bielorusku za konanie, ktoré sa stalo, je v prvom rade Lukašenko,“ uviedol pre novinárov po samite Matovič.

Premiér však dodal, že zatiaľ na zozname nie je preto, aby únia mala s kým rokovať o zabezpečení demokratického procesu v krajine.

Únia by si mala uvedomiť svoju silu

Matovič vo svojich vystúpeniach na mimoriadnom samite navrhol, aby si EÚ uvedomila svoju silu. „Mali by sme si určiť pravidlá, za akých sme ochotní ekonomicky spolupracovať s tým ktorým geopolitickým hráčom. Ten si zváži, či je tie podmienky ochotný splniť,“ uviedol Matovič s tým, že EÚ by mala používať túto „ekonomickú zbraň“ napríklad proti Číne, Turecku či Rusku.

V piatok 2. októbra sa lídri rozprávali najmä o pandémii koronavírusu. „Ja som tam doniesol trochu iný rozmer, že by sme mali spraviť gesto a dať ponuku občanom Bieloruska, ktorí by si chceli dať vakcínu proti vírusu, mohli by tak spraviť aj v okolitých členských krajinách EÚ,“ povedal Matovič.

Okrem toho sa lídri na dvojdňovom samite Európskej rady rozprávali o európskom jednotnom a digitálnom trhu či o zvýšení konkurencie schopnosti európskeho priemyslu.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Štáty Európskej únie odsúdili správanie Turecka a podržali Cyprus, vraví Matovič po samite v Bruseli © SITA Všetky práva vyhradené.