Štátna duma v prvom čítaní odhlasovala Putinovi doživotnú imunitu

0
43

18.11.2020 (Webnoviny.sk) – Dolná komora ruského parlamentu v stredu v prvom čítaní schválila návrh ústavného zákona, ktorý bývalému prezidentovi Vladimirovi Putinovi po odchode z úradu garantuje doživotnú imunitu.

Schválenie zákona sa všeobecne očakáva

Zákon musí ešte Štátna duma prerokovať vo dvoch čítaniach. Následne sa ním bude zaoberať horná komora parlamentu – Rada federácie. V prípade schválenia dostane zákon na podpis samotný prezident.

Imunita pre bývalé hlavy štátu a ich rodinných príslušníkov bola jednou z tém júlového referenda o ústavných zmenách.

Schválenie zákona sa všeobecne očakáva, nakoľko stúpenci úradujúceho prezidenta majú väčšinu v oboch komorách parlamentu.

Putinovo štvrté funkčné obdobie

Putin je pri moci od roku 2000. Štvrté funkčné obdobie mu končí v roku 2024. Na základe zmeny ústavy sa však 68-ročný politik môže uchádzať o ďalšie dva mandáty.

Na základe ustanovení o imunite nebude možne proti bývalým prezidentom Ruskej federácie a ich rodinným príslušníkom viesť vyšetrovania ani konfiškovať ich majetok.

Týka sa to aj akýchkoľvek porušení zákona v minulosti. Výnimku predstavuje vlastizrada alebo iné úzko špecifikované a obzvlášť závažné trestné činy.

Viac k témam: ruský prezident, Štátna duma
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátna duma v prvom čítaní odhlasovala Putinovi doživotnú imunitu © SITA Všetky práva vyhradené.