Stále horšia situácia na Kryme si vyžaduje odpoveď, uviedla Brocková

0
20

13.3.2021 (Webnoviny.sk) – Nelegálna anexia a zhoršujúca sa situácia na Kryme si vyžadujú odpoveď medzinárodného spoločenstva. Na zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) k situácií na Kryme to povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV SR) Ingrid Brocková. MZV SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový odbor rezortu.

Dodržiavanie záväzkov

Brocková vyzvala na dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich z Charty OSN a z právnej zodpovednosti za okupované územie. Vo svojom prejave poukázala na tri kľúčové oblasti, ktoré bránia obnoveniu teritoriálnej integrity Ukrajiny.

Sú nimi militarizácia Krymu, zhoršujúci sa stav ľudských práv obyvateľov Krymu a zavádzanie brannej povinnosti či vojenská výchova detí, ktoré sú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.

Ukončenie okupácie

Slovenská republika vyzýva medzinárodné spoločenstvo na aktívne monitorovanie situácie a na poskytnutie neobmedzeného prístupu novinárov na územie Krymu,“ uviedla Brocková.

V závere vyzvala medzinárodné spoločenstvo na dôsledne sledovanie situácie a na ukončenie dočasnej okupácie Krymu.

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Kryme sa uskutočnilo pri príležitosti siedmeho výročia anexie Krymu na pozvanie ministerky zahraničných vecí Estónska Evy-Marie Liimetsovej.

Viac k témam: anexia, Krym
Zdroj: Webnoviny.sk – Stále horšia situácia na Kryme si vyžaduje odpoveď, uviedla Brocková © SITA Všetky práva vyhradené.