Španielsko bude viesť evidenciu ľudí, ktorí odmietnu vakcínu proti COVID-19

0
14

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Španielsko vytvorí register ľudí, ktorí sa nebudú chcieť dať zaočkovať proti koronavírusu, a bude ho zdieľať s ostatným členskými štátmi Európskej únie (EÚ). Tamojší minister zdravotníctva Salvador Illa podľa spravodajského webu BBC poznamenal, že evidencia nebude prístupná verejnosti ani zamestnávateľom.

Očkovať sa musí čo najviac ľudí

V krajine momentálne zavádzajú vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech, ktorú minulý týždeň pre EÚ schválila Európska lieková agentúra.

Španielsko patrí k pandémiou najviac zasiahnutým štátom na “starom kontinente” a podľa Illu preto musí podstúpiť očkovanie čo najväčší počet obyvateľov.

V pondelňajšom rozhovore pre televíziu La Sexta minister podotkol, že vakcinácia nebude povinná.

Dôvera Španielov vo vakcínu stúpla

“Očkovanie nám zachráni životy, je to východisko z tejto pandémie. Urobíme však register zdieľaný s našimi európskymi partnermi s menami tých ľudí, ktorým sme vakcínu ponúkli a ktorí ju jednoducho odmietli,” skonštatoval 54-ročný politik.

“S ohľadom na ochranu osobných údajov to však nebude verejne prístupný dokument,” dodal. Ešte v novembri možnosť očkovania odmietalo 47 % španielskych občanov.

Podľa najnovšieho prieskumu však dôvera v očkovacie látky proti koronavírusu výrazným spôsobom stúpla a vakcináciu momentálne odmieta “iba” približne 28 % Španielov.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, očkovanie, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Španielsko bude viesť evidenciu ľudí, ktorí odmietnu vakcínu proti COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.