Slovensko sa na pôde OSN pridalo k spoločnému vyhláseniu o stave ľudských práv v Číne

0
8

6.10.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika sa v utorok na pôde Tretieho výboru Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) pripojila k spoločnému vyhláseniu krajín k stavu ľudských práv v Číne.

Signatári vyhlásenia, ktoré v mene skupiny krajín prednieslo Nemecko, sú vážne znepokojení ľudskoprávnou situáciou v Sin-ťiangu a Hongkongu, vrátane dodržiavania slobody náboženského vyznania alebo presvedčenia, slobody pohybu, združovania, zhromažďovania, médií a slobody prejavu.

V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Signatári vyzývajú Čínu, aby plnila svoje vnútroštátne a medzinárodné záväzky a rešpektovala ľudské práva vrátane práv osôb patriacich k náboženským a etnickým menšinám osobitne v Sin-ťiangu a Tibete.

Žiadajú tiež, aby Čína umožnila zmysluplný prístup nezávislým pozorovateľom vrátane Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva do provincie Sin-ťiang.

Spoločné stanovisko nadväzuje na vyhlásenie 50 nezávislých expertov OSN z júna 2020 ako aj na spoločné vyhlásenie krajín na pôde Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve, ku ktorému sa SR pripojila v júni 2020, a na vyhlásenie Európskej únie (EÚ) na septembrovom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva.

Viac k témam: ľudské práva
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa na pôde OSN pridalo k spoločnému vyhláseniu o stave ľudských práv v Číne © SITA Všetky práva vyhradené.