Severná Kórea pravdepodobne stále obohacuje urán, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to považuje za hrozbu

0
7

3.9.2020 (Webnoviny.sk) – Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) neexistujú žiadne náznaky, že by Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) premieňala palivo v hlavnom jadrovom reaktore na plutónium.

Pchjongjang však podľa MAAE pravdepodobne stále obohacuje urán, ktorý by potenciálne mohol využiť v jadrových zbraniach.

MAAE nemala svojich zástupcov v KĽDR od ich vyhostenia v roku 2009, no v správe z 1. septembra uviedla, že ich pripravuje na možný návrat na sever Kórejského polostrova v prípade, že by tamojší vodca Kim Čong-un rozhodol o ich opätovnom prijatí. Dodáva, že bez prítomnosti inšpektorov v KĽDR sú znalosti o tamojšom jadrovom programe výrazne “obmedzené”.

V prípade KĽDR je známe, že v komplexe severne od Pchjongjangu disponuje zariadeniami na výrobu plutónia a vysoko obohateného uránu, ktoré patria medzi dve kľúčové zložky na výrobu bômb. MAAE poznamenala, že “severokorejské jadrové aktivity sú naďalej dôvodom na vážne obavy”.

Viac k témam: hrozba, jadrové zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea pravdepodobne stále obohacuje urán, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to považuje za hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.