Sčítalo sa už viac ako tri a pol milióna obyvateľov Slovenska, prvenstvo drží Žilinský kraj

0
15

12.3.2021 (Webnoviny.sk) – Aktuálne je sčítaných viac ako 3 510 000 obyvateľov Slovenska, teda viac ako 63 percent. Informovala o tom hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder. Prvenstvo v počte sčítaných obyvateľov tento týždeň drží Žilinský kraj. Sčítalo sa v ňom 66,5 percenta obyvateľov. Od Košického kraja, ktorý je na konci rebríčka, ho delí 11 percentuálnych bodov.

Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, v ktorom sa sčítalo 65,3 percenta obyvateľov. Za nim nasleduje Trnavský kraj, ktorý má 65 percent sčítaných obyvateľov. V Bratislavskom kraji, ktorý bol minulý týždeň na prvom mieste, je sčítaných 64,8 percenta obyvateľov. V Nitrianskom kraji sa sčítalo 62,7 percenta obyvateľov.

Malé obce predbehli väčšie mestá

V Prešovskom kraji si sčítaciu povinnosť splnilo 59,7 percenta obyvateľov. Aj keď kraj spadá pod celoslovenský priemer, má malé obce Nižnú Pisanú v okrese Svidník (98 percent) a Obručné v okrese Stará Ľubovňa (93 percent), ktoré sa blížia k 100 percentám a držia si tak prvenstvo v rámci Slovenska.

Banskobystrický kraj má k dnešnému dňu sčítaných 59,1 percenta obyvateľom. Výrazne najnižší podiel sčítaných má Fiľakovo v okrese Lučenec, a to 44,9 percenta.

Sčítanie je povinné

Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková radí tým obyvateľom, ktorí sa ešte nesčítali, aby svoje sčítanie neodkladali na poslednú chvíľu. Sčítanie je pre obyvateľov Slovenska zo zákona povinné a zákon o sčítaní má aj sankcie za nesplnenie si povinnosti.

Sčítať sa musí aj osoba, ktorá má na Slovensku trvalý, prechodný či tolerovaný pobyt. Za nesplnenie povinnosti môže obyvateľ od obce dostať pokutu vo výške od 25 do 250 eur.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Sčítalo sa už viac ako tri a pol milióna obyvateľov Slovenska, prvenstvo drží Žilinský kraj © SITA Všetky práva vyhradené.