Rudolf a Milan chceli zistiť, aké je to zabiť človeka. Lipšic im chce navrhnúť doživotie

0
12

9.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. septembra, 11:50

V kauze úkladnej vraždy spáchanej „pre pocit” chce špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhnúť jednému z obťažovaných Rudolfovi D. (ročník 2001) doživotný trest. Uviedol to vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Hoci Rudolf D., ako aj spoluobžalovaný Milan J. (ročník 1999) na štvrtkovom pojednávaní priznali vinu, súd vo štvrtok nevyniesol rozsudok. V rámci procesu by sa totiž ešte mali vykonať niektoré dôkazy potrebné pre rozhodnutie súdu o výške trestu pre obžalovaných.

Ide napríklad o čítanie časti svedeckých výpovedí z prípravného konania alebo znaleckých posudkov z oblasti psychológie a psychiatrie. Lipšic zároveň navrhol osobný výsluch znalca z oblasti psychológie Dušana Kešického. Súd tak bude v dokazovaní pokračovať 30. septembra.

Stíhaný aj pre ublíženie na zdraví

V rámci výsluchu vo štvrtok obžalovaný Rudolf D. na súde povedal, že popri aktuálnom trestnom konaní je ešte stíhaný pre vydieranie a tiež ublíženie na zdraví. Za takýto skutok už bol v minulosti podmienečne odsúdený, rovnako ako za výtržníctvo. Povedal tiež, že bol v minulosti viackrát umiestnený v reedukačnom centre a raz v diagnostickom centre. Jeho otec je vo väzení pre drogovú trestnú činnosť, ale s matkou má podľa vlastných slov dobrý vzťah.

V minulosti užíval lieky na depresiu, keďže sa ako polovičný Róm „nevedel zaradiť”, tie ale vysadil. Nad motiváciou spáchať tento skutok podľa vlastných slov často premýšľa a chcel sa ospravedlniť aj rodine obete.

„Písal som viac listov, ktoré som ale nebol schopný odoslať, lebo som nemal odvahu,” povedal. Na konci výpovede dodal, že napriek priznaniu sú jeho pocity „také, že to nebolo úplne tak”. Obžalovaný Milan J. pred súdom odmietol vypovedať.

Odkaz rodičov obete

Po prednesení obžaloby obaja obžalovaní opätovne priznali vinu. „Skutok, ktorý mi je kladený za vinu, sa naozaj tak stal,” povedal Rudolf D. Milan J. zase skonštatoval, že je vinný zo skutku podľa obžaloby. Súd vyhlásenia dvojice obžalovaných prijal. Dokazovanie sa bude preto vykonávať iba ohľadom uloženia trestov a náhrady škody poškodeným.

Na procese sú prítomní aj rodičia obete. „Môžete sa hanbiť,” uviedol emocionálne otec obete smerom k obžalovaným. Na proces podľa vlastných slov prišiel, aby sa im pozrel do očí.

Nalákali ho do krytu

Vražda sa stala v presne neustálenom čase na prelome januára a februára tohto roku v Martine. Dvaja muži mali podľa prokuratúry svoju obeť, príležitostného murára Jozefa, zavraždiť len preto, lebo jeden z nich chcel vraj zistiť, „aké to je zabiť človeka“. Obžalovaní Jozefa nalákali do opusteného krytu civilnej obrany pod zámienku pitia alkoholu.

Tam ho napadli dreveným hranolom a kopali ho do hlavy a iných častí tela. Predtým sa ho Rudolf D. opýtal „aký je to pocit, že tejto noci zomrie”. Útok trval podľa obžaloby približne 30 minút, pričom obeti jeden z obžalovaných aj skočil na krk. Jeden z dvojice následne podrezal obeti hrdlo sklennou črepinou. Dôvodom bolo, že chcel vidieť mozog obete.

Viac k témam: doživotný trest, trestný čin, úkladná vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rudolf a Milan chceli zistiť, aké je to zabiť človeka. Lipšic im chce navrhnúť doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.