Róbert dostal za vyvraždenie Vietnamcov doživotie, žiadosť o podmienečné prepustenie si rozmyslel

0
76

12.8.2019 (Webnoviny.sk) – Okresný súd v Trnave nebude tento týždeň rozhodovať o podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Róberta Mattu z výkonu trestu odňatia slobody.

Súd termín verejného zasadnutia zrušil, pretože odsúdený vzal svoju žiadosť na podmienečné prepustenie späť. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Lovásová, zastupujúca hovorkyňa Krajského súdu v Trnave.

Vyvraždili päťčlennú vietnamskú rodinu

Róbert Matta spoločne s Viliamom Hauserom v apríli 1994 v Bratislave vyvraždili päťčlennú vietnamskú rodinu vrátane malého dieťaťa, za čo boli odsúdení na doživotné tresty odňatia slobody.

Obaja po uplynutí 25 rokov vo väzení požiadali o podmienečné prepustenie na slobodu. Súd v ich prípade nariadil znalecké dokazovanie a vyžiadal si posudky od znalcov.

Trestný zákon po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok pripúšťa možnosť prepustenia na slobodu aj v prípade odsúdených na doživotie. Súdy v takýchto prípadoch posudzujú splnenie formálnych a materiálnych podmienok.

Odsúdený by mal pri rozhodovaní súd presvedčiť, že vo výkone trestu plnením svojich povinností preukázal polepšenie a dá sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. V tomto prípade si Okresný súd v Trnave vyžiadal vyjadrenie znalcov.

Obete zastrelili samopalom

Hauser a Matta v apríli 1994 na Starej Vajnorskej v Bratislave zavraždili päťčlennú vietnamskú rodinu vrátane tehotnej ženy a dvojročného dieťaťa.

Dospelé obete zastrelili samopalom, dieťa zadusili vankúšom, z ich rodinnej firmy si odniesli viac ako milión korún.

Hauser a Matta pôvodne žiadali o prepustenie na slobodu už pred piatimi rokmi, súd vtedy ich žiadosti zamietol pre nesplnenie podmienok.

V prípade Mattu súd konštatoval, že z pomerov odsúdeného nebolo možné zistiť pozitívnu prognózu jeho možného správania sa v prípade prepustenia na slobodu. Na Slovensku si doživotný trest odňatia slobody momentálne odpykáva viac ako päťdesiat odsúdených.

Viac k témam: okresný súd Trnava, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Róbert dostal za vyvraždenie Vietnamcov doživotie, žiadosť o podmienečné prepustenie si rozmyslel © SITA Všetky práva vyhradené.