Prvá pomoc pri mŕtvici v období pandémie

0
703
prva pomoc pri cievnej mozgvoej prihode

V období ešte stále pretrvávajúcej domácej karanténysociálnej izolácie asi nie veľa ľudí myslí na to, že na svete sú aj iné a vážnejšie choroby ako samotný koronavírus. Preto je mimoriadne dôležité vedieť, ako poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorého náhle postihla napríkla d taká cievna mozgová príhoda. Práve rýchlou detekciou problému a poskytnutím prvej pomoci sa doba rekonvalescencie radikálne znižuje. Ako teda rozoznať prichádzajúcu mŕtvicu? Aké najčastejšie otázky sa spájajú s mozgovou príhodou v čase pandémie?

Spýtajte sa na radu odborníka

Aké sú typické symptómy cievnej mozgovej príhody?

Typické príznaky mozgovej mŕtvice sa spájajú s anglickým slovom FAST, teda rýchlo. Vtomto prípade slúžia ako referencia v rámci rýchlosti konať. Ak máte podozrenie, že osoba pri vás nie je v poriadku je na mieste položiť jej niekoľko kontrolných otázok:

  1. FACE (tvár) – požiadajte postihnutého, aby sa usmial. Padajú mu svaly na polovici tváre smerom nadol?
  2. ARM (ruka) – požiadajte postihnutého, aby zdvihol obe ruky. Je jedna jeho ruka slabá?
  3. SPEECH (prejav) – požiadajte postihnutého, aby niečo povedal. Rozpráva zrozumiteľne a nezasekáva sa?
  4. TIME (čas) – Bola odpoveď na niektorú z predošlých otázok ÁNO? Ihneď volajte 112!

Nezabúdajte konať rýchlo!

Cievna mozgová príhoda je vážna zdravotná kondícia. Preto je úplne na mieste, aby ste pri akomkoľvek podozrení volali záchranku. Vždy by ste tak mali konať už pri prvých podozreniach, pretože tak zminimalizujete riziko úmrtia.

Najčastejšie otázky a odpovede o mŕtvici 

Keďže aktuálna situácia je taká, že v nemocnice platia špecifické nariadenia spojené s Covid-19, mám svoje pravidelné kontroly po cievnej mozgovej príhode presunúť na neskôr?

Ak ste utrpeli cievnu mozgovú príhodu, vaše návštevy u fyzioterapeuta, neurológa, výživového poradcu a iných špecialistov sú mimoriadne dôležité a znižujú riziko vzniku ďalšej mŕtvice. Všetky tieto procesy sú mimoriadne dôležitými v procese rekonvalescencie. V čase pandémie by ste tak mali kontaktovať vašich lekárov a dohodnúť si najlepší spôsob konzultácie (prezenčnú alebo online).

Musím ísť do nemocnice za lekárom, aby mi predpísal moje bežné lieky a výživové doplnky na cievnu mozgovú príhodu?

Samozrejme, že vaše lieky, ktoré beriete na dennej, týždennej či mesačnej báze sú rovnako dôležité ako iné rekonvalescenčné procedúry. Niektoré z liekov totiž slúžia na zníženie rizika vzniku ďalšej mozgovej príhody a iných sprievodných ochorení. Zavolajte preto vášmu špecialistovi a informujte sa o ďalšom postupe. Využite tiež možnosť online predpísania liekov.

Moje rehabilitačné centrum je počas pandémie Covid-19 zatvorené a jeho činnosť prerušená, čo mám teda robiť? 

Napriek všetkým opatreniam je potrebné, aby ste pokračovali v liečbe. Preto by ste mali hľadať alternatívne spôsoby, ako na rehabilitovať aj z pohodlia domova. Samozrejme, nie svojpomocne. Mnoho odborníkov ponúka alebo dokáže odporučiť kvalitné online konzultácie. Informujte sa preto u svojho lekára a hľadajte možnosti, ako naďalej rehabilitovať.