Proces s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek pokračuje, súčasťou dokazovania sú utajované dokumenty

0
19

28.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 28. septembra, 11:22

Súčasťou dokazovania v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek, v ktorej čelí obžalobe podnikateľ Štefan Agh, sú aj utajované dokumenty.

Za účelom ich oboznamovania preto v utorok Špecializovaný trestný súd v Pezinku vylúčil dočasne z pojednávania verejnosť.

Okrem dokumentov predložených prokurátorom predložila podobné listiny aj obhajoba. Obžalovaný Štefan Agh v tejto súvislosti povedal, že ak by ich súd bol ochotný prečítať ako dôkazy, on bude ochotný vypovedať. Na začiatku súdneho procesu totiž využil svoje právo nevypovedať.

Metóda dating je nepoužiteľná

Ešte predtým súd vypočul znalkyňu Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Andreu Jabconovú. Tá sa vyjadrovala k metóde využitej pri znaleckom posudku, ktorý predložila obhajoba a ktorý má dokazovať, že zmenky boli vytvorené podľa tvrdení obžalovaného.

Znalkyňa však uviedla, že metóda „dating”, ktorá je založená na matematickom modeli odparovania chemikálii z atramentu, je momentálne nepoužiteľná v reálnej forenznej praxi. Dôvodom je, že bola doteraz využívaná len na vzorkách známeho pôvodu. V tomto prípade je však pôvod zmeniek sporný.

Kópie zmeniek

Ako dôkaz boli tiež na súde prečítané predmetné zmenky. Štefan Agh však v reakcii uviedol, že nejde o originály, ale len overené kópie. Zároveň povedal, že originálne zmenky on len podpísal a nevyplňoval na nich žiadne údaje.

„Podpis môj je pravý, ale text som nevyplňoval ja,” povedal s tým, že keď podpisoval zmenky, išlo ešte o „bianko zmenky” a nie miliónové zmenky. „Ja keď som bol u notára, ešte to boli bianko zmenky,” vyhlásil.

Dve zmenky za milióny eur

Podľa obžaloby vytvoril Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá vo výške 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Viac k témam: falšovanie zmeniek, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk – Proces s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek pokračuje, súčasťou dokazovania sú utajované dokumenty © SITA Všetky práva vyhradené.