Prezidentka Čaputová navštívila Žilinu, zaujímala sa o sociálne témy aj dopravu v kraji

0
81

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Sociálne témy, dopravná situácia, ale aj otázky životného prostredia zaujímali vo štvrtok prezidentku Zuzanu Čaputovú počas návštevy Žilinského samosprávneho kraja. Čaputová je na dvojdňovej ceste po kraji, počas nej už rokovala s predsedníčkou ŽSK Erikou Jurinovou.

Nový územný plán

Informovali sme ju najmä o tom, akým spôsobom pripravujeme nový územný plán, ktorý aktuálne obstarávame,” uviedla pre SITA Jurinová. Ďalej prezidentke vysvetlili, ako bude kraj zapájať občanov do odpadového hospodárstva.

Práve sociálne témy a životné prostredie sú oblasti, ktorým sa chce prezidentka vo funkcii prioritne venovať. Avizovala, že počas svojich návštev po regiónoch chce navštevovať sociálne zariadenia a zaujímať sa o problémy.

Dlhodobé problémy s dopravou

Žilinský kraj má zase dlhodobo problémy s dopravou. Aj na stretnutí so žilinským primátorom Petrom Fiabánem pri návšteve radnice sa prezidentka opäť zaujímala o dopravu a infraštruktúru mesta.

Pýtala som sa predovšetkým na to, čím tento región a toto mesto žije. Dostala som zhodnú odpoveď ako na župe, že najväčšou výzvou je infraštruktúra tohto regiónu, ale aj celého Slovenska. Problém sú trasy, križovatky, ktoré napriek dlhému obdobiu nie sú dokončené,” povedala po stretnutí s primátorom Žiliny Čaputová. Dodala, že o probléme bude hovoriť aj s ministrom dopravy Árpádom Érsekom.

Situácia na Bratislavskej

Podľa primátora prezidentku tak isto ako na kraji zaujímala aj sociálna oblasť a životné prostredie. „Pýtala sa nás, ako riešime problémy na Bratislavskej,” uviedol primátor. Táto oblasť je v Žiline známa tým, že tam bývajú predovšetkým rómske rodiny.

Upozornil aj na problémy, ktoré sa týkajú všetkých krajských miest.„Veľké krajské mesta nemajú dostatok finančných zdrojov od štátu. Preto nemôžeme riešiť veľké infraštrukturálne veci,” uzatvoril primátor.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú dnes ešte čaká návšteva automobilky KIA či detského advokačného centra Náruč. V piatok pôjde do centra sociálnych služieb Letokruhy, navštívi aj Národný park Malá Fatra.

Viac k témam: prezidentka SR, ŽSK Žilinský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová navštívila Žilinu, zaujímala sa o sociálne témy aj dopravu v kraji © SITA Všetky práva vyhradené.