Pre výbuch v Bejrúte obvinili štyroch popredných politikov, nedbanlivosť mala viesť k nešťastiu

0
11

10.12.2020 (Webnoviny.sk) – Libanonský prokurátor, ktorý vyšetroval mohutný výbuch v bejrútskom prístave, v spomenutej záležitosti podal žalobu na tamojšieho dočasného premiéra a troch ministrov. Informovala o tom libanonská oficiálna tlačová agentúra.

Obvinený expredseda vlády

Fadi Sawwan vo štvrtok obvinil Hassana Diaba, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády od 21. januára a odstúpil 10. augusta, niekoľko dní po explózii v Bejrúte.

Medzi obvinenými sú aj bývalý minister financií Ali Hassan Khalil a niekdajší šéfovia rezortu verejných prác Ghazi Zeiter a Youssef Fenianos. Všetci štyria čelia obvineniu z nedbanlivosti, ktorá viedla k nešťastiu v libanonskej metropole.

Škody až za 15 miliárd dolárov

Presne 4. augusta otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody.

Tie vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov. Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Výbuch pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov.

Viac k témam: Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre výbuch v Bejrúte obvinili štyroch popredných politikov, nedbanlivosť mala viesť k nešťastiu © SITA Všetky práva vyhradené.