Poslancov čaká mimoriadna schôdza, prerokujú novelu zákona o ochrane verejného zdravia

0
9

13.10.2020 (Webnoviny.sk) – Poslancov Národnej rady SR (NR SR) čaká v utorok 13. októbra od 13:00 mimoriadna schôdza.

Viac o téme: Koronavírus

Prerokovať majú vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ako aj návrh na jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Vyplýva to z programu, ktorý je zverejnený na webovej stránke NR SR.

Novela ministerstva zdravotníctva

Vďaka novele, ktorú predložilo ministerstvo zdravotníctva, budú opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po novom všeobecne záväznými právnymi predpismi.

Ako v materiáli k návrhu novely uviedol rezort zdravotníctva, prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 odhalila niektoré nedostatky vo formálnych ustanoveniach, ktoré sa týkajú vydávania opatrení orgánov verejného zdravotníctva. Novela má preto všetky tieto deficity právnej istoty odstrániť a riadnym a prehľadným spôsobom tak upraviť právnu formu týchto aktov, ako aj spôsob ich publikácie.

Úprava nástrojov v boji s COVID-19

Novela upravuje aj nové nástroje v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Takýmto nástrojom je aj možnosť orgánov verejného zdravotníctva nariadiť opatrenie, ktoré bude ukladať povinnosť poskytovateľom služieb alebo zamestnávateľom podmieňovať vstup do prevádzkových priestorov registráciou osobných údajov vstupujúcich osôb.

Na základe písomnej žiadosti sú povinní ich poskytnúť úradu verejného zdravotníctva a regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, mimoriadna schôdza parlamentu, novela zákona, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslancov čaká mimoriadna schôdza, prerokujú novelu zákona o ochrane verejného zdravia © SITA Všetky práva vyhradené.