Pomáhali ste pri plošnom testovaní? Odmena vás neoberie o nárok na pandemický rodičovský príspevok

0
12

20.1.2021 (Webnoviny.sk) – Odmena za činnosť vykonávanú pri plošnom testovaní nebude dôvodom na zánik nároku na pandemický rodičovský príspevok. V stredu o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Ak sa rodič ako poberateľ tejto dávky zapojí do plošného testovania a dostane za to odmenu, nestratí tak nárok na pandemický rodičovský príspevok.

Výnimku využije asi 250 poberateľov

Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že túto možnosť využije približne 250 zo súčasných 8,6-tisíca poberateľov pandemického rodičovského príspevku.

“Zabezpečí sa tým, aby oprávneným osobám, ktoré poberajú tzv. pandemický rodičovský príspevok, naň nezanikol nárok v prípade, že sa budú podieľať na realizovaní opatrení súvisiacich s riešením krízovej situácie,” uviedlo ministerstvo práce.

Pandemický rodičovský príspevok

Tzv. pandemický rodičovský príspevok štát v čase koronakrízy poskytuje tým rodičom, ktorým by inak na túto dávku zanikol nárok. Ide o prípady, keď dieťa počas súčasnej krízovej situácie dovŕšilo tri roky alebo šesť rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Na rozdiel od štandardného rodičovského príspevku pri pandemickom rodičovskom príspevku rodič nesmie mať príjem zo zamestnania, z podnikania alebo nárok na dávky sociálneho poistenia, prípadne na dôchodok z druhého alebo tretieho penzijného piliera. Výnimkou však po novom bude odmena za činnosť pri plošnom testovaní.

Viac k témam: Celoplošné testovanie, koronakríza, Koronavírus, rodičovský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pomáhali ste pri plošnom testovaní? Odmena vás neoberie o nárok na pandemický rodičovský príspevok © SITA Všetky práva vyhradené.