Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s portálom Bádateľ

0
9

8.1.2021 (Webnoviny.sk) – Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove začalo trestné stíhanie za šírenie poplašnej správy v súvislosti s dezinformačným portálom Bádateľ. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Šíriteľ zdravotníckych hoaxov

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva patrí portál k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.

Stránka Bádateľ bola na sociálnej sieti zrušená 12. októbra 2020. Prevádzkovateľ sociálnej siete však pre Denník N poprel, že by stránku zablokovala samotná sociálna sieť. Webová stránka portálu je však stále aktívna.

Pacienti pre dezinformácie odmietajú liečbu

Podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý uskutočnilo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) prostredníctvom svojej behaviorálnej jednotky BEET medzi lekármi a lekárkami, sa až 35 percent lekárov vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny pre dezinformácie, ktorým uverili.

Stránku portálu Bádateľ označil za dezinformačnú aj projekt Konšpirátori.sk. Ten funguje od roku 2016. Nezávislá odborná komisia zložená z učiteľov, historikov, lekárov, novinárov a špecialistov na sociálne siete hodnotí, či je možné nahlásené weby považovať za konšpiračné podľa piatich jednoznačných kritérií.

Projekt Konšpirátori.sk aktuálne zaregistroval 204 slovenských a českých webov, ktoré podľa vyhodnotených kritérií možno považovať za konšpiračné.

Viac k témam: hoax, minister zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s portálom Bádateľ © SITA Všetky práva vyhradené.