Parlament vo Švédsku schválil takmer dvojnásobné zvýšenie obranného rozpočtu

0
14

15.12.2020 (Webnoviny.sk) – Švédsky parlament v utorok schválil 40-percenté zvýšenie obranného rozpočtu na najbližšie štvorročné obdobie. Do roku 2025 má dosiahnuť 89 miliárd švédskych korún (SEK). Podľa ministra obrany Petra Hultqvista ide o najvýraznejšie navýšenie rozpočtu za posledných 70 rokov.

Švédska vláda krok označila za reakciu na udalosti ako ruská anexia Krymu v roku 2014, opakované prípady narušenia vzdušného priestoru ruskými vojenskými lietadlami alebo posilňovaním vojenských kapacít v ruskej enkláve Kaliningrad.

Návrh na razantné navýšenie obranných výdavkov predložili v októbri sociálni demokrati a Strana zelených, ktorí spolu tvoria menšinovú vládu. Iniciatívu okamžite podporili dve menšie opozičné zoskupenia.

Počet príslušníkov ozbrojených síl sa má do roku 2030 zvýšiť na 90-tisíc zo súčasných 55-tisíc. Počíta sa s obnovením niektorých v minulosti zrušených jednotiek. Počty brancov povolaných do armády sa majú zvýšiť na osemtisíc ročne, čo predstavuje zhruba dvojnásobok aktuálneho stavu.

(1 EUR = 10,193 SEK)

Viac k témam: anexia, minister obrany, nutná obrana, parlament, protivzdušná obrana
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament vo Švédsku schválil takmer dvojnásobné zvýšenie obranného rozpočtu © SITA Všetky práva vyhradené.