4 menej časté ochorenia zvyšujúce riziko úmrtia na koronavírus

0
885
mlada zena s ruskom a bolestou hlavy

Prípadové štúdie o pacientoch, ktorí sa dostali do kontaktu s novým koronavírusom, zistili, že u starších ľudí a u tých, ktorí už predtým mali zdravotný stav, sa častejšie objavujú závažné príznaky ochorenia COVID-19.

Nedávne údaje z Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, ukázali, že srdcové choroby, pľúcne ochorenia a cukrovka patria medzi najbežnejšie komorbidity s ochorením COVID-19. U pacientov so základným zdravotným stavom bolo 12-krát pravdepodobnejšie, že zomrú na COVID-19 v porovnaní s inak zdravými pacientmi. Ktoré menej známe ochorenia boli pravdepodobne príčinou úmrtia na koronavírus?

Vysoký krvný tlak

Vedeli ste, že takmer polovica všetkých Američanov má vysoký krvný tlak? To znamená, že môžu byť náchylnejší na niektoré z nebezpečnejších účinkov koronavírusu. Podľa štátnych údajov malo vysoký krvný tlak 56,7 % pacientov, ktorí zomreli na COVID-19 v New Yorku. V Lousiane to bolo v apríli 59,8 %. V retrospektívnej štúdii z čínskeho Wuhanu bolo zase zistené, že pacienti s vysokým krvným tlakom mali v porovnaní so zdravými pacientmi až 2-násobú pravdepodobnosť úmrtia na koronavírus.

mlada zena si fuka nos do servitky

Cievna mozgová príhoda

Štúdie hovoria aj o tom, že ľudia, ktorí predtým mali mozgovú príhodu, zomreli na koronavírus. V Taliansku išlo až o 9,6 % všetkých úmrtí. Samotná cievna mozgová príhoda síce nespôsobuje nebezpečenstvo, ale mnohí z tých, ktorí zažívajú mŕtvicu, patria do iných rizikových kategórií.

Rakovina

Rakovina a jej liečba môžu narušiť dýchací systém a spôsobiť, že osoba bude imunokompromitovaná. Práve to je aj dôvod, prečo sú onkologickí pacienti omnoho náchylnejší na COVID-19 a majú vyššiu pravdepodobnosť úmrtia. Až 20,3 % Talianov, ktorí zomreli na koronavírus, bojovalo v posledných 5 rokoch s nejakou formou rakoviny.

Chronické ochorenia

Intenzitu ochorenia COVID- 19 a úmrtie ovplyvňuje aj niekoľko chronických ochorení. Podľa štúdií ide až o 18 % ľudí, ktorí zomreli v dôsledku chronického ochorenia obličiek. Chronické ochorenie pečene bolo zase  desiatym najčastejším základným ochorením pacientov COVID-19, ktorí zomreli.

Máte príznaky ochorenia COVID-19? Kontaktujte vášho lekára a poraďte sa s ním, ako postupovať ďalej!