Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah

0
13

7.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. októbra 14:01

Nobelovu cenu za literatúru získal tanzánsky spisovateľ Abdulrazak Gurnah. Rodák zo Zanzibaru dostal prestížnu cenu za „jeho nekompromisný a súcitný prienik do účinkov kolonializmu a osudu utečenca v priepasti medzi kultúrami a kontinentmi“. V Štokholme to vo štvrtok oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.

Téma utečenectva

Sedemdesiatdvaročný Abdulrazak Gurnah, ktorý žije v Spojenom kráľovstve a píše po anglicky, je autorom desiatich románov a viacerých poviedok.

Vo svojej tvorbe, ktorou sa nesie téma utečenectva, obracia koloniálnu perspektívu na Afriku s cieľom zdôrazniť perspektívu pôvodného obyvateľstva.

Odmena 10 miliónov švédskych korún

Písať začal ako 21-ročný, žijúc v anglickom exile a svoj debutový román Memory of Departure vydal v roku 1987. Zatiaľ posledný román Afterlives mu vyšiel vlani. Jeho štvrtý román Paradise sa v roku 1994 dostal na shortlist kandidátov na Booker Prize.

Pred svojím nedávnym odchodom do dôchodku pôsobil ako profesor angličtiny a postkoloniálnej literatúry na University of Kent v Anglicku.

Predseda Nobelovej komisie pre literatúru Anders Olsson tohtoročného laureáta označil za „jedného z najprominentnejších postkoloniálnych spisovateľov na svete“. Gurnah dostane spolu s ocenením aj zlatú medailu a finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún.

Viac k témam: Nobelova cena za literatúru
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ Abdulrazak Gurnah © SITA Všetky práva vyhradené.