Nobelovu cenu za fyziku udelili za objavy súvisiace s čiernymi dierami

0
8

6.10.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 6. októbra, 13:10

Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za objavy súvisiace s čiernymi dierami. Generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Goran K. Hansson v utorok oznámil, že prvú polovicu ceny získava Brit Roger Penrose za “objav, že tvorba čiernych dier je robustnou predikciou všeobecnej teórie relativity”.

Dômyselné matematické metódy

Druhú polovicu si vyslúžili Nemec Reinhard Genzel a Američanka Andrea Ghez za “objav supermasívneho kompaktného objektu v centre našej galaxie”.

Penrose použil podľa webstránky Nobelových cien dômyselné matematické metódy, ktorými dokázal, že čierne diery sú priamym následkom všeobecnej teórie relativity Alberta Einsteina.

V januári 1965, desať rokov po Einsteinovej smrti, Penrose dokázal tvorbu čiernych dier a detailne ich popísal, pričom jeho priekopnícky článok je dodnes považovaný za najdôležitejší príspevok do všeobecnej teórie relativity od čias Einsteina.

Genzel s Ghez viedli tímy astronómov, ktoré od 90. rokov skúmali región Sagittarius A* v centre Mliečnej cesty. Skupiny objavili neviditeľný objekt s hmotnosťou zhruba štyroch miliónov Sĺnk, ktorý priťahoval hviezdy najbližšie stredu galaxie a spôsobil, že obiehali obrovskou rýchlosťou.

Supermasívna čierna diera

S použitím najväčších teleskopov Genzel a Ghez vyvinuli a zdokonalili metódy a techniky, vďaka ktorým sa mohli pozrieť aj cez obrovský oblak medzihviezdneho plynu a prachu v centre Mliečnej cesty a poskytnúť dôkazy o tom, že skrýva supermasívnu čiernu dieru.

“Objavy tohtoročných laureátov pripravili novú pôdu pre štúdium kompaktných a supermasívnych objektov. Tieto exotické objekty stále predkladajú mnohé otázky, ktoré prosia o odpovede a motivujú k budúcemu výskumu. Nielen otázky o ich vnútornej štruktúre, ale tiež otázky o tom, ako otestovať našu teóriu gravitácie za extrémnych podmienok v bezprostrednej blízkosti čiernej diery,” vyjadril sa predseda Nobelovej komisie pre fyziku David Haviland.

Vedci dostanú spolu s prestížnym ocenením aj zlaté medaily a rozdelia si finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún (v prepočte vyše 955-tisíc eur). Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.nobelprize.org.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelovu cenu za fyziku udelili za objavy súvisiace s čiernymi dierami © SITA Všetky práva vyhradené.